Весна – довгоочікувана пора року, проте деякі люди бояться настання весни, тому що у них починається сезонні алергічні захворювання очей.
Коли починають пробиватися квіти і розпускатися бруньки на деревах, в повітрі помітно збільшується кількість пилку та алергенів, які викликають сльозотечу, головний біль, свербіж та набряклість очей, відомі як алергічні захворювання очей. Алергічна реакція виникає, коли організм має надчутливу реакцію на щось у навколишньому середовищі. Для алергіків це найчастіше пилок дерев, трав і квітів тощо. Пилок може впливати на кон’юнктиву або мембрану, яка покриває очі та повіки. Організм сприймає пилок як шкідливу загрозу і запускає антитіла, які починають виробляти гістаміни. Гістаміни викликають запалення, почервоніння, свербіж і сльозотечу в очах – ці симптоми відомі як очна алергія або алергічний кон’юнктивіт.
Як сезонні алергічні захворювання очей впливають на зір
Коли люди чують про сезонну алергію, вони зазвичай думають про чхання або, можливо, кашель, але можуть не усвідомлювати, що алергія також може впливати на очі. Сезонні алергени на відкритому повітрі, такі як пилок і амброзія, а також алергени в приміщенні, такі як лупа домашніх тварин і пилові кліщі, можуть викликати подразнення, свербіж або набряк очей.
1. Почервоніння очей.
Якщо ваші очі почервоніли, подразнені або білки мають рожевий відтінок, у вас може виникнути питання, що це – алергія чи інфекція. Насправді, якщо це викликано алергеном, а не бактерією чи вірусом, ця ознака характерна для людей із сезонною алергією. Пил або пилок можуть викликати почервоніння або подразнення очей через імунну реакцію на специфічні речовини, які її викликають.
2. Свербіж в очах.
Більшість людей час від часу відчувають свербіж в очах має багато причин, але однією з основних є алергія. Подразнюючі речовини викликають вивільнення гістаміну в тканинах очей, що призводить до свербежу та інших симптомів.
3. Сльозотеча.
Як і інші симптоми з цього списку, сльозотеча може бути викликана різними причинами, включаючи закупорку слізних каналів, сухість очей, потрапляння стороннього предмета в око та інфекцію. Однак алергія також є ймовірним винуватцем. Цей симптом може пройти самостійно, а може потребувати медичного лікування.
4. Набряклі повіки.
Набряклі повіки – ще одна ознака того, що у вас може бути сезонна алергія. Повіки можуть набрякати у відповідь на запалення або надлишок рідини в навколишніх тканинах. Ви можете помітити, що набрякають як верхні, так і нижні повіки, і це може бути болючим, а може і не бути. Найпоширенішою причиною є алергія, але існують й інші, більш серйозні причини, тому це повинен оцінити лікар-офтальмолог.
5. Біль або печіння в очах.
Біль або печіння в очах може бути простим наслідком інших симптомів алергічного кон’юнктивіту, але також може свідчити про щось інше, наприклад, про кон’юнктивіт або інші інфекції, садна, сторонні тіла в оці, запалення або синусит. Однак, якщо причиною алергії є біль, він може йти пліч-о-пліч з подразненням і повинен зникнути після лікування інших симптомів.
6. Чутливість очей до світла.
Чутливість до світла відома як світлобоязнь. Ви можете помітити, що коли ви виходите на вулицю, вам важко тримати очі відкритими під яскравим сонячним світлом, або що навіть світло в приміщенні викликає дискомфорт. Чутливість до світла часто викликана алергією, але також може бути наслідком інших захворювань очей.
Як лікувати алергічні захворювання очей
Дискомфорт і біль, спричинені сезонним алергічним кон’юнктивітом, можуть дратувати і навіть впливати на якість життя. Багато хто шукає різні способи полегшення. Якщо ви страждаєте від сльозотечі, свербежу, набряку, почервоніння, болю в очах або надмірної сльозотечі, ось кілька порад, які допоможуть полегшити ці симптоми:
Не чухайте.
Звичайно, ваші очі дуже сверблять, але якщо ви будете їх чухати або терти, то вивільниться ще більше гістаміну, що викличе більший свербіж. Використовуйте холодний компрес – намочіть чисту серветку в холодній воді і прикладіть її до очей для миттєвого полегшення.
Очні краплі і таблетки.
Існує багато видів очних крапель, спеціально розроблених для полегшення алергії на очі. Таблетки від алергії можуть бути ефективним засобом для зменшення всіх симптомів, включно з тими, що впливають на ваші очі.
Мінімізуйте вплив алергенів.
Дуже важливо зменшити вплив алергенів, які викликають подразнення. Що можна зробити:
- Зробити весняне прибирання до настання тепла.
- Замінити фільтри системи опалення, вентиляції та кондиціонування перед першим увімкненням системи охолодження.
- Придбати та хатнього очищувача повітря.
- Перевіряти рівень пилку в повітрі на погодних веб-сайтах в Інтернеті і зробити це частиною вашої щоденної рутини.
- Частіше прибирати вдома і частіше прати постільну білизну і ковдри/покривала.
- Тримати вікна закритими.
Зніміть лінзи для корекції зору.
Іноді людям із сезонною алергією важко носити контактні лінзи, оскільки вони подразнюють очі. Подумайте про перехід на окуляри. Або, можливо, краще використовувати одноденні контактні лінзи, щоб їх можна було викидати щовечора і уникати тривалого впливу алергенів.
Промивання стерильним фізіологічним розчином без консервантів.
Алергія на очі може спричинити зміни у сльозовиділенні. Багато людей відчувають сухість очей або надмірну сльозотечу через алергію. У деяких випадках очі можуть часто сльозитися, але при цьому відчувати сухість через алергени.
Здебільшого таке подразнення виникає, коли алергени, що містяться в повітрі, контактують з поверхнею очного яблука. Щоб зменшити вплив алергену, промивайте очі фізіологічним розчином. Це може зменшити бажання терти очі, що важливо, оскільки тертя може спровокувати вивільнення більшої кількості гістаміну і викликати почервоніння, набряк і розрив кровоносних судин. Використовуйте штучні сльози без консервантів або медикаментозні очні краплі, щоб підтримувати належний рівень змащення очей.
Часто мийте руки та обличчя.
Частіше мийте руки в сезон алергії. Також слід вмиватися двічі на день і за потреби промивати область навколо очей. Ці кроки зменшують концентрацію алергенів на шкірі. Ви також можете заколоти волосся, яке закриває обличчя на рівні очей, щоб мінімізувати вплив алергенів.
Носіть сонцезахисні окуляри.
Коли вам потрібно бути на вулиці, носіть окуляри, щоб захистити очі від прямого контакту з алергенами. Ви можете віддати перевагу сонцезахисним окулярам, а не звичайним окулярам, оскільки більшість сонцезахисних окулярів мають більші лінзи, ніж звичайні окуляри, і, отже, забезпечують більший захист.
Зверніться до лікаря.
Офтальмолог допоможе вам визначити, чи дійсно симптоми пов’язані з алергією, і виключити інші потенційні інфекції та інші проблеми з очима. Існує багато препаратів, які не відпускаються без рецепта, що допомагають контролювати важкі алергічні симптоми. Лікування залежить від стану, тому встановлення точного діагнозу є життєво важливим.
*Застереження. Цей допис не можна використовувати замість медичної консультації, його не можна розглядати як медичну пораду. Інформація в цьому дописі не призначена для діагностики, лікування, чи профілактики будь-якої хвороби. Інформація, надана в дописі, не замінює особисту консультацію з лікарем. Автор не несе відповідальності за використання приведеної у дописі інформації.