Як вибрати пряжу

Як вибрати пряжу

автор: enaterada

Пряжа – це нитки, зсукані з коротших волокон рослинного (льон, бавовна, конопля), тваринного (овеча вовна, мохер, ангора) походження або синтетичних (віскоза, нейлон, акрил, поліестер). Ці волокна сплітаються в більш товсту нитку. Кількість таких ниток береться до уваги при діленні пряжі на категорії.

Категорія 0: Lace (пряжа приблизно в 1 нитку) – пряжа для мережива
Це найлегша за вагою нитка, з якої в’яжуть серветки та інше мереживо. Будьте обережні, коли працюєте з нитками категорії Lace, їх легко заплутати і пошкодити.

Категорії 1, 2 та 3 – Super Fine, Fine та Light (пряжа приблизно в 2-5 ниток) – тонка пряжа
Підходить для невеликих виробів, таких як рукавички, шкарпетки, шапки, дитячий одяг. Набирайте і закривайте петлі цією пряжею, не затягуючи їх. Ще таку тонку пряжу звичайно позначають як “sport weight” (спортивна вага).

Категорія 4: Medium (пряжа приблизно в 8-10 ниток) – пряжа середньої товщини
Це популярна серед рукодільниць пряжа. Її також називають камвольною. Вона чудово підходить для светрів, шарфів, шапок та рукавиць.

Категорії 5 і 6: Bulky та Super Bulky (пряжа приблизно в 12-14 ниток) – товста і дуже товста пряжа

Пряжа цих категорій призначена для в’язання на товстих спицях. З неї виходять речі з крупним плетінням – об’ємні шарфи, ковдри та пледи.

Волокна, з яких виготовляється пряжа

Вовна

Вовна, яку дають вівці, є хорошим матеріалом для ниток. Вона доступна за ціною та зручна в обробці. З неї плетуть одяг як для зими, так і для літа. Часто вовну змішують з іншими волокнами, які надають їй міцність. На жаль, з часом вовна звалюється.

Догляд: делікатне ручне прання в ледь теплій воді.

Мохер

Мохер – це пряжа з вовни ангорської кози. Це пухнасте волокно дорожче за овечу вовну. Незважаючи на те, що це легка тонка нитка, вироби з неї добре зберігають тепло. Мохер еластичний, легко відновлює свою форму. Через його пухнастість з нього буває важко плести, особливо якщо хочете отримати чіткий візерунок. Мохер змішують з вовною або шовком, щоб додати ваги.

Догляд: суха чистка або прання в машині на делікатному режимі.

Бавовна

Бавовна це природне рослинне волокно, до того ж, одне з найпоширеніших З неї прядуть гладкі нитки, які підходять для складних узорів.
Догляд: машинне прання

Кашемір

М’яка розкішна пряжа, з якої виготовляють чудовий зимовий одяг, якість якого тільки покращується з часом. Його змішують з іншими волокнами, щоб здешевити його. Кашемір не так добре пропускає повітря, як інші природні волокна, тому для нього не підходить надто щільне плетіння. Крім того, він, як і решта вовни, з часом звалюється.

Догляд: суха чистка

Ангора

Ангора – це вовна ангорського кролика, спеціальної пухової породи. З неї прядуть одну з найтонших ниток. Ці нитки шовковисті на дотик, речі з них дуже теплі. Подібно до мохеру, з ангори не часто плетуть складні узори. Для плетіння з ангори беріть не дуже гладкі спиці. Щоб запобігти розтягненню, ангору змішують з акриловим волокном.

Догляд: хімчистка або ручне прання в холодній воді, після чого виріб треба укласти рівно і дати висохнути.

Альпака

Альпака – Прядеться з вовни альпаки, схожої на ламу тварини. Підходить для створення дитячих речей, а також трикотажу для людей із чутливою і схильною до алергій шкірою. Нитки з альпаки сильно розтягаються, тому їх змішують з іншими натуральними волокнами, щоб зменшити цю їхню властивість.
Догляд: суха чистка або делікатне ручне прання.

Шовк

З шовкових ниток плетуть найтонше мереживо. До неприємних властивостей шовку можна віднести його електризацію і здатність притягати до себе дрібні частинки. Ще одним мінусом може стати його ціна. Для роботи рекомендуємо вибирати нитки, спрядені щільно з довгих волокон. Щоб додати шовковим ниткам приємної м’якості, його часто змішують з іншими волокнами.
Догляд: суха чистка або делікатне ручне прання.

Віскоза

Найстаріше штучне волокно, склад якого дуже близький до складу натуральних рослинних волокон. Чиста віскоза своїми властивостями нагадує бавовну. Вона гігроскопічна і пропускає повітря. З іншого боку, вона своїм блиском нагадує шовк, але не накопичує статичної електрики. Це ідеальна пряжа для літнього трикотажу.
Догляд: ручне прання, але докладніше треба дивитися етикетку.

Нейлон

Синтетичне волокно, створене як альтернатива шовку. Подібно до віскози, нейлон гладенький і блискучий. Це волокно стійке до зношування.

Догляд: придатне для машинного прання.

Як читати етикетку

Кожний моток пряжі має етикетку, на якій вказано склад пряжі, вагу, приблизну довжину нитки в мотку, рекомендований розмір спиць або гачка, серійний номер барвника, рекомендації щодо догляду.

Склад пряжі. Це матеріал, з якого виготовлена нитка. В основному його вказують у відсотках. Наприклад, 40% акрилу, 60% бавовни.


Вага. Вказується у грамах і унціях. В США вказують кількість намоток нитки у дюймі (WPI). Це число може коливатися від 1 до 14. Чим більше ниток по товщині вкладається у дюйм, тим тонша пряжа.

Довжина нитки в мотку. Це загальна довжина пряжі, виміряна в метрах і ярдах. Чим товстіша нитка, тим менше її міститься в 100 г мотка.

Рекомендації щодо догляду. Тут містяться рекомендації щодо прання або чистки готового виробу, способу сушки та прасування.

Рекомендований розмір спиць або гачка. Вказується найкращий розмір спиць, гачка, а також кількість петель і рядів у зразку розміром 10×10 см.

Серійний номер барвника. Від барвника залежить колір пряжі. Купуючи декілька мотків пряжі, упевніться, чи збігаються цифри серійного номера. Два мотка пряжі можуть на око видаватися однаковими, але різниця може виявитися у вже готовому виробі.

Останні поради

Коли ви в’яжете за інструкцією, в ній чітко вказують тип і вагу пряжі, розмір спиць. Створюючи власний проект, обміркуйте властивості, які мають бути у готового виробу. У яку погоду ви збираєтеся носити свій виріб, чи часто його треба буде прати і у який спосіб? Якого розміру і форми він буде? Для шарфа або рукавиць добре взяти вовну, а для декоративної речі можна взяти більш розкішну нитку, таку як мохер або ангору.

Погляньте, тут теж цікаво

Вам є що сказати?