як вибрати обігрівач

Вибираємо обігрівач для кімнати

автор: enaterada

Отже, надворі холодно, тож холодно і в наших домівках. Буває так, що й і центральне опалення увімкнули, або ви навіть маєте індивідуальне, але досягти комфортного тепла і затишку не вдається. Вік будинку, товщина зовнішніх стін і матеріал, з яких вони зроблені, наявність системи вентиляції, герметичність вікон і дверей, орієнтація відносно сторін світу, тип опалення тощо —  все це впливає на обігрівання нашого помешкання, тому природно, що ми шукаємо способи зігрітися. Настав час вибрати обігрівач.

Як обігрівачі діляться з нами теплом

Існує три типи передачі тепла:
теплопередача — предмети торкаються один одного, тепліший віддає тепло холоднішому.

конвекція — нагріте повітря піднімається вгору, холодне опускається вниз.

випромінювання —  джерело тепла випромінює електромагнітні хвилі, завдяки яким нагріваються «непрозорі» тіла.

Робота будь-якого обігрівача заснована на використанні цих способів — одному чи у поєднанні з іншими.

Як вибрати обігрівач

Насамперед треба зрозуміти, що ви очікуєте від обігрівача. Яку функцію він виконуватиме у помешканні. Можливо, вам необхідно обігріти безпосередньо тільки робоче місце і для цього достатньо невеликого настільного обігрівача. Необхідно нагріти всю кімнату? Вам підійдуть масляні обігрівачі, конвектори або тепловентилятори. У всіх них є переваги і вади.

Тепловентилятори

Принцип дії простий. Пристрій містить нагрівний елемент — спіраль або металокерамічний ТЕН, який обдувається повітрям.

Тепловентилятори швидко нагрівають приміщення. У продажу є моделі, які мають обертаються, мають функцію зволоження повітря, термостат, таймер, відключаються при падінні. Також до переваг можна віднести їхню компактність і невелику вагу. Багато моделей легко вміщаються у сумку, їх зручно брати з собою на дачу або навіть у подорожі. Крім того, тепловентилятори недорогі, але із обов’язками обігрівача справляються.
До вад тепловентиляторів можна віднести шум, який супроводжує їхню роботу, порівняно нетривалий строк служби. Нагрівний елемент спіральних тепловентиляторів швидко розігрівається і швидко віддає тепло. До вад відноситься здатність сильно висушувати повітря і те, що при потраплянні пилу і ворсу на нагрівний елемент, може з’явитися запах паленого. Загалом, не можна нічим накривати тепловентилятори будь-якого типу, а також слід розташовувати їх подалі від легкозаймистих предметів і матеріалів.

Моделі із металокерамічним нагрівним елементом мають ряд переваг: вони не пересушують повітря, тихіші і не утворюють сторонніх запахів. Проте, вони дорожчі за своїх братів із спіральними нагрівниками.

Масляні обігрівачі

Зазвичай масляні обігрівачі мають форму звичної нам батареї. Завдяки коліщатам їх легко переміщати, незважаючи на вагу. Металевий корпус такого обігрівача заповнений мінеральним маслом, яке нагріває ТЕН. Масло передає своє тепло корпусу, а той нагріває повітря. Через таку внутрішню будову масляні обігрівачі мають велику вагу і тривалий час нагрівання, хоча саме це забезпечує і довгочасне збереження тепла.

Масляні обігрівачі не сушать повітря, не спалюють пил і є майже безшумними. Оскільки вони віддають тепло конвективним (більшою мірою) способом і випромінюванням, то нагріваються як повітря, так і предмети поблизу обігрівача, завдяки чому у приміщені стає досить комфортно.

Вадою можна вважати високу температуру поверхні обігрівача, це важливо враховувати, якщо у кімнаті перебувають діти або домашні тварини. Існують моделі із вбудованими термостатом і таймером.

Конвектори

Конвектори працюють на принципі конвекції: повітря проходить повз нагрівні елементи, а потім тепле повітря піднімається вгору, а холодне опускається вниз. Такий процес відбувається безперервно. Нагрівний елемент має достатньо велику площу нагріву, тому ефективність приладу висока.

Конвектори бувають із відкритим і закритим ТЕНом.

Конвектори з відкритим ТЕНом швидко і сильно розігрівають повітря. Можливе виникнення сторонніх запахів через те, що на ТЕН потрапляє пил. Цей тип конвектора сушить повітря. Його не можна використовувати у ванних кімнатах, а от у приміщеннях на зразок гаража — саме те.

Конвектори із закритим ТЕНом мають нагрівний елемент у алюмінієвому футлярі, а спеціальні пластини збільшують площу контакту з повітрям і, відповідно, збільшується тепловіддача. Такі конвектори служать тривало, майже не сушать повітря. Придатні для використання у ванній кімнаті.
Часто виробники оснащують моделі термостатом, таймером із затримкою включення, датчиками присутності людини або відкритого вікна.

Інфрачервоні обігрівачі

Робота інфрачервоних обігрівачів заснована на випромінюванні. Інфрачервоні хвилі здатні нагрівати предмети. Тому такий тип обігрівачів підходить для точкового та зонального обігріву.

Ринок пропонує два види інфрачервоних обігрівачів: короткохвильові та довгохвильові.

У короткохвильових інфрачервоних обігрівачів нагрівний елемент знаходиться у скляній або кварцовій трубці і при розжарюванні випромінює хвилі у інфрачервоному діапазоні. Нагрівання відбувається дуже швидко. Таким чином, якщо спрямувати обігрівач у певну сторону, то предмети і люди там нагріються, але решта приміщення залишиться за тієї ж температури. Цей тип обігрівача підходить для житлових і робочих приміщень, а також для точкового обігріву на свіжому повітрі. Не можна спрямовувати на легкозаймисті предмети і матеріали.

Довгохвильові інфрачервоні обігрівачі не мають видимого світіння, нагрівний елемент схований. Для розігрівання потрібний час. Підходять для обігріву комерційних, складських приміщень, спортзалів тощо. Розташовують такі обігрівачі під стелею.

До переваг відносяться тривала експлуатація, практично безшумна робота, можливість локального обігріву. До вад можна віднести невелику кількість режимів роботи, можливість перегрівання.

Теплові панелі

Теплові панелі, як керамічні, так і металеві, поєднують інфрачервоний і конвекційний обігрів.
Керамічна теплова панель — це обігрівач, зовнішньо схожий на звичайну плитку, в якому керамічний елемент є як джерелом випромінювання, так і теплонакопичувачем. Теплову панель вішають на стіну. Керамічний елемент нагріває предмети, що знаходяться перед ним, а у проміжку між стіною та панеллю утворюється конвекційний потік теплого повітря. Така панель безпечна для використання у ванних кімнатах.

Металева теплова панель — це тонкий металевий щит для розташування на стіні або на підлозі за допомогою опор. Всередині знаходиться нагрівний елемент, який випромінює у інфрачервоному діапазоні, теплонакопичувач і конвектор.
До переваг теплових панелей можна віднести невелике споживання енергії, відсутність впливу на вологість повітря.

Як основну ваду можна назвати те, що прилади зазвичай недостатньо потужні, щоб обігріти все приміщення, тому їх можна рекомендувати як додаткове джерело тепла. Також треба враховувати, що керамічна панель нестійка до ударів.

І ще дещо корисне

Тепер, коли ви визначилися з типом обігрівача і розумієте принцип його дії, залишилося вибрати, яку потужність він повинен мати. Для звичайних приміщень з висотою стелі 2,5 м застосовують просте правило підбору потужності обігрівача: 100 Вт×м2 або 40 Вт×м3.
Наприклад, ви маєте кімнату площею 15 м2, то вам потрібний обігрівач потужністю

100 Вт ×15 = 1500 Вт

Звичайно, при розрахунку потужності  необхідно враховувати всі фактори, про які ми говорили на самому початку. А також те, як ви збираєтеся використовувати обігрівач — як основне опалення чи додаткове. Також зважте на наявність терморегулятора, таймера, запобіжників при перекиданні, а також на різноманітні додаткові функції, які можуть забезпечувати комфорт, але здорожувати обігрівач.

Погляньте, тут теж цікаво

Вам є що сказати?