Кришки для консервації це рівноправні партнери у парі кришки-банки для консервування. Отже, як вибрати кришки, щоб консервація не пропала дарма. На що звернути увагу, до чого придивитися? Виявляється, що існують деякі тонкощі і навіть схожі між собою кришки таки можуть відрізнятися.
Правильно підібрані кришки для консервування – запорука запобігання псуванню та подовження терміну зберігання.
Вибір кришок для консервації
Вибір кришок для консервації має вирішальне значення для успішної консервації з таких причин:
1. Забезпечення герметичності. Правильно підібрані кришки повинні герметично закривати банки. Це важливо, бо необхідно перекрити доступ повітря, вологи та бактерій до законсервованого продукту. Інакше в банках утворяться умови для розвитку плісняви та бактерій і в результаті вміст банок зіпсується. Пліснява чи анаеробні бактерії (бактерії, що можуть жити без доступу кисню), якщо вживати зіпсовану консервацію, можуть завдати непоправної шкоди здоров’ю.
Як стерилізувати банки: 7 надійних способів
2. Запобігання окисленню. Кисень є одним з основних факторів, що сприяють псуванню продуктів харчування. Обираючи кришки, які щільно прилягають до банок, можна мінімізувати вплив кисню на консервовані продукти, тим самим зменшуючи окислення. Це допомагає запобігти зміні кольору, появі сторонніх присмаків і руйнуванню поживних речовин у консервації.
Які бувають кришки для консервації
Бляшані кришки
Бляшані кришки бувають двох типів – кришки для банок СКО і гвинтові.
Кришки для банок СКО (скляна консервна обкатна банка) це найпростіші кришки з жерсті товщиною 0,2 мм. Зсередини вони бувають покриті харчовим лаком (жовті) і без покриття (білі). По обідку кришки мають ущільнювань кільце з харчового каучуку. Лакованими кришками можна закривати банки з будь-якою консервацією, а от білі не можна застосовувати для консервації грибів, кислих компотів чи маринованих овочів. Під впливом кислого середовища такі кришки темніють з внутрішньої сторони. З часом цей окис переходить у вміст банки, надаючи йому смак заліза та чорно-синій колір.
Перевірити якість лакового покриття можна спробувавши протерти його ватним тампоном, змоченим в ацетоні. Якісне покриття не зруйнується.
Щоб герметично закрити банку кришкою необхідно мати спеціальну машинку. Кришки СКО можна використовувати протягом 3-х років з часу виготовлення.
Гвинтові кришки (твіст-офф) виготовляють з товстішої жерсті, їх також покривають лаком і емаллю. Ущільнювальне кільце для таких банок непотрібне. Призначені вони для банок, які мають на горлечку відповідну різьбу. Це універсальні кришки, ними можна закривати банки з будь-якою консервацією.
Хоча такі кришки призначені для одноразового використання, але їх часто використовують декілька сезонів поспіль. Треба тільки стежити, щоб кришки твіст-офф щільно прилягали до банок, а також не було пошкоджене захисне покриття.
Поліетиленові кришки
Вирізняються товщиною і формою. На банку їх можна натягнути тільки після додаткового нагріву. В основному ними закривають банки з солодкою консервацією – варення, джеми, компоти тощо. Не використовуйте їх для консервування грибів, м’яса або риби, овочевих маринадів, які мають кисле середовище.
Перед тим, як закрити банку, опустіть кришку на 15 секунд в окріп. Коли вміст банки охолоне повністю, в центрі кришки має утворитися заглиблення, це свідчитиме про те, що кришка надійно сидить і в банці створений вакуум.
Ці кришки одноразові, оскільки поліетилен деформується і вдруге може не забезпечити герметичності.
Вакуумні кришки
Останнє слово серед кришок – вакуумні кришки. Їх вважають надійними, крім того, вони багаторазові. Ці кришки мають клапан, до якого приєднується помпа, за допомогою якої з банки відкачується повітря. В банці утворюється вакуум, доступ повітря припиняється, разом з цим припиняється розвиток мікрофлори.
Вакуумні кришки для консервації мають переваги – їх можна використовувати до 200 разів, стерилізувати їх можна тільки кілька секунд, їх можна залишати на банці після того, як її відкриють (потім просто знову відкачати повітря). Вакуумні кришки можна використовувати з будь-якими банками.
Скляні кришки
Сьогодні скляними кришками для консервації користуються рідко. Їх важко знайти в продажу. Скляні кришки прості у використанні, ще одні їхня перевага – багаторазове використання, на відміну від бляшаних кришок, скляні не ржавіють і не окислюються. Для таких кришок потрібні кільця з еластичної гуми та спеціальний затискач, але ніякого спеціального обладнання.
Скористайтеся нашими порадами, застосуйте їх на практиці. Якісні кришки важливі для якісної консервації. Завжди можна знайти кришки, які будуть відповідати вашим вимогам – вартості, надійності і простоті у використанні.