Очі болять, сверблять і взагалі ви відчуваєте дискомфорт? Можливо, ви страждаєте на синдром сухих очей. Сухість в очах може бути вкрай неприємною, але, на щастя, рідко завершується ускладненнями.
Що таке синдром сухих очей
Синдром сухих очей, який також називається сухий кератокон’юктивіт або просто «сухі очі», виникає, коли порушується функція слізної плівки, яка забезпечує комфорт очей між кліпанням, змащуючи і зволожуючи рогівку, підтримує її гладку поверхню, що є важливим для доброго зору, захищає рогівку від подразнень і чужорідних тіл, а також захищає її від інфекції.
Синдром сухих очей виникає частіше з віком і більш вражає жінок, ніж чоловіків, і зустрічається у третини людей старше 60 років.
Якщо слізна плівка порушується через недостатнє виділення того чи іншого її компоненту, то вона може стати нестабільною і перестати виконувати свою роботу.
Симптоми «сухого ока»
Ось декілька ознак, які можуть вказувати на те, що у вас синдром сухого ока.
В очах відчуття від легкої сухості або «піску» до сильного болю у серйозних випадках. Сльозотеча, почервоніння очей і утворення кірочок в очах.
Синдром сухого ока не викликає стійкого пошкодження зору, але іноді спостерігається легка короткочасність нечіткість зору. Зазвичай страждають обидва ока.
Причини виникнення синдрому сухого ока
Причин сухості очей багато. Це можуть бути фактори навколишнього середовища, наприклад сухе повітря в офісі з кондиціонером, жаркий і сухий клімат, вітер, носіння контактних лінз. Також причиною є захворювання повік (блефарит) або недостатнє вироблення сліз.
У жінок сухість очей часто виникає після менопаузи. Деякі ліки, такі як сечогінні, протиалергічні, бета-блокатори, деякі антидепресанти, у деяких випадках також викликають появу цього синдрому.
Системні захворювання, такі як ревматоїдний артрит, системна червона вовчанка, синдром Шегрена, теж мають сухість очей як один із симптомів.
Що можна зробити в домашніх умовах, щоб полегшити прояв синдрому сухих очей
- Вдягайте сонячні окуляри, коли надворі спекотно і сухе повітря.
- Використовуйте зволожувачі повітря, якщо працюєте у сухому середовищі.
- Якщо ви працюєте тривалий час перед комп’ютерним або іншим монітором, робіть регулярні перерви, щоб дати відпочити очам.
- Якщо ви користуєтеся декоративною косметикою, застосовуйте м’які засоби для зняття макіяжу.
- Деякі дослідження показують, що прийом омега-3 ненасичених жирних кислот полегшує синдром сухих очей. Порадьтеся з лікарем щодо дози і доцільності прийому.
У тих випадках, коли сухість очей викликає подразнення та відчуття дискомфорту, але не спричинює значного болю, можна спробувати декілька засобів, щоб полегшити симптоми.
Насамперед, необхідно визначитися, що є причиною сухості очей.
Ми вже згадували, що кондиціоноване повітря, сухе тепло та тривале сидіння перед монітором можуть викликати пересихання слізної плівки, викликаючи відчуття сухості в очах. Особливо, коли ми дивимося на комп’ютерний монітор, то не так часто моргаємо. Внаслідок цього очне яблуко менше змащується слізною рідиною і його поверхня висихає.
Подібно до цього, на відкритому повітрі під час вітру слізна плівка вивітрюється, що спричиняє сльозотечу, але залишає очне яблуко сухим.
У тих випадках, коли синдром сухих очей протікає важко і неможливо усунути його, застосовуючи штучну сльозу або зволожувальний гель, необхідно звернутися до офтальмолога.
Якщо можливо, спробуйте позбутися проблеми: частіше кліпайте, сидячи перед монітором або робіть короткі перерви, щоб дати відновитися слізній плівці.
У авто спрямовуйте потік повітря від вентилятора так, щоб віно не потрапляло у очі.
На відкритому повітрі носіть сонячні окуляри, щоб вітер не висушував слізну плівку. Не завжди можна дотримуватися всіх цих правил, тому не завадить звернути увагу на деякі засоби, які можна знайти в аптеці. На ринку існує велика кількість лікарських засобів, які полегшують стан «сухого ока», що може викликати невпевненість щодо вибору найкращого засобу. Щоб довго не вагатися, зважте наскільки в’язкий або густий продукт, який ви збираєтеся купити.
Краплі або спреї, які містять штучну сльозу
Ці препарати розроблені для короткочасного полегшення легких симптомів. Але серед них є більш в’язкі, розраховані на тривалий ефект.
Гелі для зволоження очей
Для більш тяжких випадків існують гелі для зволоження очей. Менш в’язкі з них призначені для використання протягом дня, а густі – для захисту очей протягом ночі.
Найкраще, коли у вас незначна або помірна сухість ока, почати з менш в’язкої штучної сльози. Якщо симптоми не зникають повністю або необхідно надто часто використовувати штучну сльозу, перейдіть на густіші форми. Проте, самих крапель може бути недостатньо і доведеться додатково використовувати гель для зволоження. Треба пам’ятати, що при застосуванні гелю може бути тимчасове затуманення зору.