Годувати птахів взимку треба не тільки заради того, щоб потішити себе різноманіттям пернатих, які злітаються до годівнички, але й щоб допомогти їм пережити важкі часи.
З одного боку, підгодовувати птахів – шляхетна справа, з іншого – неправильний підхід може заподіяти більше шкоди, ніж користі. Тому, перед тим як кинутись годувати пташок, поглянемо як це робити і коли.
Коли потрібно годувати птахів взимку
Одне з найважливіших питань – коли потрібно починати підгодовувати пернатих і коли припиняти. Нічого дивного в такому питанні нема. Дике птаство здатне прогодувати себе протягом усього року, але взимку, коли сніг і погодні умови ставлять перешкоду між ними і їжею, воно потребує нашої допомоги. Обмін речовин у птахів відбувається швидко, їм необхідно підтримувати високу температуру тіла (42,5-43 °C), тому без їжі вони швидко загинуть.
Птахів починаємо підгодовувати коли
- сніг вкрив землю і дерева: птахам стає важко шукати їжу під сніговою ковдрою;
- ожеледь вкрила гілки дерев і землю. Крижана глазур не дає птахам добутися до їжі, хоч і виглядає, про людське око, по-зимовому гарно;
- температура на вулиці опускається нижче -10 °С.
Непотрібно очікувати, щоб ці умови збіглися у часі, достатньо настання однієї. Як тільки морози припиняться, розтане сніг, необхідно припинити годувати птахів. Таким чином ми підтримаємо природну здатність пернатих знаходити їжу у звичному для них середовищі.
Як правильно годувати птахів
Підгодовувати птахів почали, щоб допомогти їм перезимувати. Згодом деякі люди продовжили робити це протягом всього року. Навколо питання – чи слід годувати птахів постійно – точаться суперечки. Доведений факт – цілорічна доступність до їжі впливає на поведінку птахів. Наприклад, деякі види починають гніздуватися раніше, що дає час пташенятам зміцніти і вижити.
Разом з тим, підгодовування несе з собою і небезпеку для птахів:
- виникнення залежності від їжі, яку не потрібно розшукувати;
- погіршення навичок пошуку і полювання за звичною їжею;
- поширення захворювань серед птахів, якими вони можуть заразитися в годівничці – аспергільоз, трихомоноз, сальмонельоз, пташина віспа тощо;
- загибель від хижаків, які можуть чатувати біля годівнички;
- зміна міграційних та кочівних звичок; зростання агресії до інших видів та агресії до людини.
Годівнички
Якщо ви вирішили підгодовувати пташок, то вам знадобиться годівничка. Це має бути невисока конструкція, яку буде зручно мити, щоб запобігти розповсюдженню хвороб серед птахів, які до неї прилітатимуть. Після миття годівнички треба добре її просушити і тільки тоді повертати на місце. Мити годівничку треба не рідше двох разів на місяць.
Повісити годівничку треба таким чином, щоб до неї не добралися гризуни і хижі птахи.
Годівнички можна придбати у магазині або зробити самому.
Найпростіше зробити годівничку з пластикової пляшки. Коли зробите отвори, не полінуйтеся заклеїти гострі краї зрізів ізоляційною стрічкою, щоб птахи не поранили лапки. У дні пляшки шилом зробіть отвори для стоку води, інакше корм буде змерзатися. Годівничку закріпіть так, щоб вона не розгойдувалася на вітрі. Для закріплення використовуйте шнурки з природних матеріалів. Крупних птахів – ворон, сойок, граків, галок тощо – можна годувати і без годівниць. Для них корм насипайте на відкритих ділянках на землі і будь-яких горизонтальних поверхнях.
Чим можна годувати птахів
- різноманітне сире насіння: соняшника, гарбуза, дині, ріпаку, льону
- крупа пшенична, ячмінна, кукурудзяна, просо, овес (не пластівці), перловка
- сирий арахіс та інші горішки
- сушені ягоди глоду, горобини
- несолоне сире сало
- якісний сухий собачий корм шматочки сирого гарбуза, яблук, моркви
Чим не можна годувати птахів
- солоне смажене насіння
- солоне та копчене сало
- хліб
- пшоно
Ці продукти шкідливі для птахів і можуть привести їх до смерті!
Смажене насіння наносить шкоду печінці птахів, що підвищує їхню смертність.
Сіль і солоні продукти шкодять ниркам і печінці пташок.
Процес харчування птахи влаштований таким чином, що частина корма залишається у зобі. Якщо хліб знаходиться в зобі, то там він швидко набухає і починає бродити, що може привести до загибелі птахи через закупорку травного тракту. Особливо небезпечний житній хліб.
Пшоно, яке отримують з проса, позбавлене природної оболонки, через це на його поверхні утворюються окислені жири й інші небезпечні речовини, які можуть привести птаху до смерті.
Пам’ятайте, що корм у годівничках має бути постійно протягом поганої погоди. Тому, вибираючи місце для годівнички, обміркуйте, чи зможете її поповнювати тривалий час.