Посадити дерево, виростити сад – одна з найбільших радощів власника приватного будинку. Це не тільки створює відчуття осілості, але також є інвестицією, яка окупиться привабливим зовнішнім виглядом території навколо будинку, тінню, можливістю усамітнитися чи поласувати фруктами.
Перед тим як посадити дерево.
Однак, перш ніж хапатися за лопату, треба визначитись з вибором дерева – яке підходить вам, яке краще росте у вашому кліматі, чи розмір подвір’я буде достатнім для дорослого дерева. Також краще вибирати молоде дерево. Воно коштуватиме дешевше, його буде легше посадити, і воно швидше адаптується до нових умов. Визначаючи місце для посадки, пам’ятайте, що більшість видів дерев не витримують надто вологий ґрунт і глибоку тінь.
Вам також потрібно залишити принаймні 4-5 метрів між будинком і деревом – більше, якщо крона дерева буде широкою, – щоб уникнути пошкодження даху або стін.
Як посадити дерево.
Розплідники продають дерева із коренями, упакованими у мішковину, саджанці у контейнерах і саджанці з оголеною кореневою системою. Кожен такий саджанець потребує дещо різної техніки посадки.
Саджанці з оголеною кореневою системою.
Це найбільш поширений варіант продажу – дерева з вологим пакувальним матеріалом навколо коріння. Безпосередньо перед посадкою занурте коріння в суспензію ґрунту та води. Викопайте яму глибиною і шириною, що дорівнює довжині найдовшого коріння, насипте землю в центрі, а коріння розправте по боках горбка. Засипте яму, сильно поплескуючи, щоб уникнути повітряних кишень, і переконайтеся, що весь стовбур знаходиться над ґрунтом.
Дерева, вирощені у контейнері.
Щоб посадити дерево, вирощене у контейнері, викопайте яму такої ж глибини, як і ґрунт у горщику, і вдвічі ширшу. Якщо корені саджанця сплетені або набули форми контейнера, проткніть ножем коріння, що розрослося, щоб відокремити його. Розплутайте коріння, навіть розірвіть його за необхідності. Якщо цього не зробити, дерево не матиме сил рости і розвиватися. Висаджуйте так, щоб коренева шийка (біля основи стовбура, де він розширюється) була відкритою, а під землею не було кори.
Дерева із упакованими коренями.
Корені таких дерев сформовані у крихку кулю, яка містить рідний для них ґрунт, обгорнуту в мішковину. Дерева з кореневою грудкою та обмотані мішковиною складніше висаджувати, тому що вони важкі, і потрібно потурбуватися, щоб ґрунт не посипався, що відкриє доступ повітря до вразливого коріння. Хитрість полягає в тому, щоб посадити дерево правильно з першої спроби.
1. Викопайте яму.
Виміряйте кореневу кулю. Викопайте яму, глибина якої дорівнює висоті кореневої кулі
і вдвічі ширше. Щоб перевірити глибину, покладіть палицю поперек ями, праворуч, і виміряйте відстань до дна.
2. Упевніться, що глибина правильна.
Вимірювання важливе, проте можлива помилка при вимірюванні. Щоб запобігти занадто глибокій посадці, покладіть в лунку грудки дерну. Якщо необхідно саджанець опустити, витягніть їх з-під кулі. Після встановлення кулі обріжте частину мішковини, мотузки і, якщо є, дротяної сітки. Весь час тримайте саджанець за земляну кулю, а не за стовбур.
Чи потрібні кілки?
Дерева без кілків розвивають сильніші стовбури. Кілки слід ставити лише в тому випадку, якщо на вашій ділянці сильний вітер.
Потреба у воді.
Поливайте нові дерева щонайменше щотижня, а в суху погоду – щодня. Створіть водоутримуючий вал із ґрунту навколо дерева. Кілька сантиметрів мульчі також допоможуть, але тримайте її на відстані 6 сантиметрів від стовбура, щоб запобігти грибковому ураженню.