Біль у спині є дуже поширеним і вражає близько 80% людей. Цей симптом відноситься до будь-якого болю або дискомфорту в спині, які бувають різними за часом виникнення, тривалістю, розташуванням, тяжкістю та причиною.
Види болю в спині
Хоча біль у попереку є найбільш поширеним, він може виникати у верхньому або нижньому відділі спини, ы бути тупим, постійним, раптовим колючим.
Біль у спині може виникати через проблеми з м’язами, нервами, кістками, суглобами чи іншими складовими хребта. Він може виникати раптово і тривати декілька днів (гострий біль) або місяців (хронічний біль), бути присутнім постійно, а може виникати періодично.
Найпоширенішою причиною болю в спині є розтягнення
Розтягнення м’язів чи сухожилля, яке часто виникає під час фізичного навантаження або після раптового незручного руху спини викликає біль у спині. Також причиною болю можуть стати травми зв’язок та м’яких тканин навколо хребта. Всі ці типи ушкоджень викликають гострий біль, який минає з часом.
Ще однією причиною спинного болю є ушкодження нерву. Нерви, що проводять сигнали із спини, повинні проходити через невеликий отвір у тому місці, де стикається кожна пара хребців. Між хребцями розташований диск, який складається з хрящової тканини. Якщо такий диск пошкоджується і проштовхується в невеликий отвір, через який проходить нерв, виникає грижа або розрив диска. Коли така травма стається у певній частині хребта, диск може затиснути сідничний нерв, який пролягає по нозі. Виникає стріляючий біль через сідницю і задню частину ноги. Цей біль може минути з часом, або для його усунення може знадобитися хірургічне втручання.
Хронічна втома: причини з медичної точки зору
Проблеми із суглобами і кістками також можуть викликати біль у спині. При остеоартрозі хребці труться один об другий і викликають біль. Остеопороз, при якому кальцій вимивається з кісток, приводить до того, що хребці можуть легко переломитися. Сколіоз – аномальна кривизна хребта – також може викликати спинний біль.
Ще існують деякі рідкісні причини болю у спині, які можуть бути дуже серйозними. Наприклад, інфекція спинномозкових оболонок або згусток крові в них. Ракова пухлина в хребті може натиснути на нерв і викликати біль у спині.
Сучасне життя впливає на стан хребта
Хребет людини не створений для сучасного життя, в якому мало руху, тому біль у спині може виникнути практично у кожної людини.
На біль у спині скаржаться як чоловіки, так і жінки, хоча з віком вони частіше трапляються у жінок. Рідко спинний біль виникає до статевого дозрівання і найчастіше зустрічається у віці 30-50 років. Ризик виникнення болю у спині зростає з віком, це пов’язано з дегенерацією хребта і остеопорозом.
Зверніться до лікаря
Якщо у вас болить спина і причина цього незрозуміла, слід проконсультуватися у спеціаліста.
Встановлення діагнозу включає фізичне обстеження, опитування про умови, в яких виникає біль. Необхідно буде визначити наскільки вільно ви рухаєтеся – для цього вас попросять присідати, стояти, ходити, нахилятися, піднімати ноги. Багато випадків болю у спині викликається розтягненням м’язів та зв’язок. Однак, щоб виключити більш серйозні причини болю, лікар може призначити додаткові обстеження.
Обстеження для виявлення причин виникнення болю включають рентген, комп’ютерну томографію (КТ), магнітно-резонансну томографію (МРТ). Ці методи можуть виявити пухлини, грижі. Іноді проводять електронейрографію (ЕНГ), щоб перевірити, чи нерви передають сигнали до м’язів.
Лікування залежить від причини виникнення болю
На відміну від загальноприйнятої думки, постільний режим протягом доби-двох зазвичай не рекомендується, і насправді може принести більше шкоди, ніж користі. Зазвичай рекомендуються вправи з невеликим навантаженням та спеціальні розтяжки, а також може допомогти фізіотерапія. Більшість випадків болю у спині полегшуються або минають протягом декількох тижнів за допомогою безрецептурних засобів для знеболення.
Що ви можете зробити, щоб полегшити біль у спині
Займайтеся спортом. Коли м’язи спини та живота міцні, це посилює ваші шанси уникнути спинного болю.
Паління збільшує ризик виникнення болю у спині, а також затримує відновлення при травмах. Киньте палити.
Підтримуйте вагу, яка відповідає вашим фізичним та віковим характеристикам. Зменшення ваги веде до меншого навантаження на м’язи спини та хребет.
Пам’ятайте про правильну поставу. Стоячи, не нахиляйтеся вперед. Сидіть, коли для спини є опора, коліна і стегна при цьому мають бути на одному рівні.
Почитайте про ергономіку. Якщо ви працюєте на роботі, яка вимагає фізичного навантаження, меблі, інструменти повинні відповідати природним контурам тіла, що зменшує навантаження на спину.
Коли необхідно звернутися до лікаря
При певному догляді за собою біль у спині минає сам. Але якщо біль виник раптово або не полегшується протягом трьох днів, вам здається, що стан погіршився, необхідно звернутися до лікаря.
Ознаки, наявність яких вимагають негайного звернення до лікаря. Не чекайте і не намагайтеся лікуватися самостійно, якщо ви відчуваєте:
біль, оніміння або поколювання, які відчуваються в одній або обох ногах;
постійний або сильний біль, який посилюється у лежачому положенні;
раптові проблеми із контролем сечового міхура або кишечника;
біль або пульсація в животі;
біль, що виник в результаті травми;
незрозуміла втрата ваги;
рак в анамнезі, остеопороз, вживання стероїдів, зловживання наркотиками або алкоголем.