Вирощування підсніжників, особливо нових виведених сортів, допомагає не тільки зберегти їхню популяцію у природі, але й дарує насолоду щовесни милуватися тендітними квітами у себе за вікном.
Виростити підсніжники замість того, щоб нарвати їх в лісі, – ось правильне рішення. Підсніжники в Україні занесені в Червону книгу, тому рвати їх в дикій природі заборонено.
Підсніжники – одні з перших весняних цибулинних квітів. Ці маленькі красуні, як відомо, пробиваються крізь сніг, щоб сповістити про прихід весни. Виростіть підсніжники у своєму саду, щоб не пропустити її прихід!
Трохи про підсніжники
Підсніжники – це невеликий рід цибулинних багаторічних рослин Galanthus, що включає близько 20 видів, з сімейства амарилісових, котрі в основному походять з Європи та Близького Сходу. Виростають підсніжники висотою 10-15 см, мають темно-зелене листя, схоже на траву, і витончені білі квіти, які звисають з верхівок стебел, наче сльозинки, хоча зараз є кілька сортів з вертикальним цвітінням і махровими квітками. Цибулини підсніжників висаджують восени, а зацвітають вони дуже рано навесні (або навіть наприкінці зими).
Ось кілька популярних сортів підсніжників:
- Підсніжники класичні ранні ( Galanthus woronowii )
- Підсніжники звичайні ( Galanthus nivalis )
- Підсніжники махрові ( Galanthus nivalis ‘Flore Pleno’)
Поради щодо вирощування підсніжників у саду
Коли садити підсніжники
Висаджувати цибулини підсніжників слід восени. Висаджуйте цибулини у вересні-листопаді, залежно від місцевого клімату. У прохолодніших районах зазвичай висаджують підсніжники у вересні, тоді як у теплих, як правило, у жовтні. Можна висадити цибулини і навесні, але перше весняне цвітіння може не настати або квіток буде небагато, проте рослини швидко надолужать втрачене до наступної весни.
Якщо ви отримали цибулини підсніжників до того, як ви зможете їх посадити, зберігайте їх у прохолодному місці, захищеному від прямих сонячних променів, з хорошою вентиляцією. Холодильник (поки в холодильнику немає свіжих фруктів, так як це може пошкодити цибулини) або гараж з температурою 7 – 13 °C) є підходящим місцем, за умови, що забезпечено циркуляцію повітря.
Яке місце підходить для вирощування підсніжників
Підсніжники чудово ростуть у лісових садах, під листяними деревами та кущами, у багаторічному квітнику, на газоні, уздовж доріжки чи тротуару. Ці крихітні цибулини легко розмножуються під землею.
Оскільки кожна цибулина дає одну квітку, є сенс висаджувати цибулини групами, щоб створити великі ділянки білих квітів ранньою весною.
Підсніжники слід вирощувати в місці з добре дренованим ґрунтом і достатньою кількістю сонячного світла. Хоча підсніжники витримують півтінь, найкраще вони цвітуть, коли листя отримують 4-6 годин прямого сонячного світла щодня. Оскільки ця квітка зацвітає дуже рано, її можна висаджувати під листяними деревами, де вона може бути на сонці протягом усього дня навесні, перш ніж дерево розпустить листя. Піщаний ґрунт найкраще підходить для вирощування підсніжників, але глинистий ґрунт можна доповнити піском та/або листовим компостом, щоб розпушити його, а надто піщаний ґрунт також можна доповнити листовим компостом.
Як садити цибулини підсніжників
Висаджуйте підсніжники, зробивши невеликі окремі ямки глибиною 7-8 см, або розкопавши більш широку площу посадки приблизно на 7-8 см вниз. Цибулини підсніжників мають довжину близько 2см, тому після посадки поверх них має бути приблизно 4-5 см ґрунту.
У бідних поживними речовинами ґрунтах на дно ямки можна посипати якісним добривом для цибулин . Помістіть цибулину підсніжника в отвір гострим кінцем догори. Акуратно засипте яму землею, яку вийняли з ямки. Після посадки ретельно полийте ділянку.
Якщо ви розкопуєте більшу територію, зніміть верхній шар ґрунту на глибину 7-8 см. Добриво для цибулин можна насипати на землю та за бажанням змішати з ґрунтом. Обережно покладіть кожну цибулину підсніжника на викопану грядку гострими кінцями догори. Коли всі цибулини вже на місцях, засипте ґрунт навколо них і поверх них, доки над цибулинами не буде приблизно 5 см ґрунту. Рясно полийте всю грядку після посадки.
Як доглядати підсніжники після посадки
Підсніжники легко вирощувати після того, як вони були посаджені та вкоренилися. Деякі садівники люблять щорічно підгодовувати свої рослини добривами, а інші залишають їх напризволяще.
Підсніжники можна удобрювати в кінці зими або ранньою весною, коли земля відтане і стебла квітів почнуть вилазити з ґрунту. Використовуйте добриво для цибулин і дотримуйтесь інструкцій із застосування конкретного засобу, який ви вибрали. Полийте ділянку після внесення добрив, ретельно змиваючи будь-яку заблукану рослинну їжу з зелених паростків.
Підсніжники зазвичай не потрібно поливати у вологому кліматі, де навесні кількість опадів перевищує 2 см на тиждень. У посушливих районах або під час посушливих періодів поливайте Підсніжники рясно раз на тиждень, поки рослини активно ростуть.
Коли цвітуть підсніжники?
Підсніжники зазвичай цвітуть дуже ранньою весною. Це може статися вже в січні-лютому в теплішому кліматі, але зазвичай вони квітнуть у березні. У найхолодніших зонах підсніжники можуть зацвісти аж у квітні.
Догляд за підсніжниками після цвітіння
Про квіти підсніжників не потрібно турбуватися, коли вони зів’януть. Продовжуйте поливати рослини кожні тиждень або два, якщо опадів мало. Регулярний полив разом із 4-6 годинами прямого сонячного світла на день допоможе листю виробляти енергію за допомогою фотосинтезу, щоб цибулини підсніжників могли розмножуватися під землею. Припиніть полив, коли наприкінці весни листя почне жовтіти.
Не обривайте листя підсніжника, поки воно не пожовтіє самостійно і не відімре природним шляхом. Це особливо важливо, якщо ваші підсніжники висаджені на газоні або галявині. Перед першим весняним скошуванням зачекайте, поки не відімре листя.
Цибулини підсніжників не потрібно викопувати і зберігати влітку, якщо тільки ви не збираєтеся розділити цибулини і восени пересадити їх на більшу площу. Підсніжники, як правило, найкраще почуваються, якщо їх залишити в землі, щоб самостійно розмножуватися.
Шкідники або хвороби підсніжників
Більшість підсніжників не потерпають від шкідників або хвороб.
Зараження павутинним кліщем
Підсніжники, вирощені в кімнатних умовах, можуть страждати від павутинного кліща. Павутинний кліщ, як правило, з’являється в приміщенні через більш суху атмосферу. Винесіть рослину на вулицю і обприскайте її холодною водою з садового шланга. Якщо холодна вода не подіє, використовуйте акарицид або інсектицид, щоб зупинити зараження. Періодичне обприскування рослин зменшить ймовірність повторного зараження.
Отруйність підсніжника
Крім шкідників і хвороб, слідкуйте, щоб діти або домашні тварини не наїлися квіток підсніжників чи інших частин рослини.
Підсніжник містить алкалоїд галантамін, який при попаданні всередину може викликати розлад шлунково-кишкового тракту.
Синтезована версія галантаміну використовується в різних ліках для лікування деменції та хвороби Альцгеймера, але вживання власне квітки може викликати блювоту або діарею.
Вживання великої кількості підсніжника може призвести до більш сильних симптомів, включаючи біль у животі, зниження артеріального тиску та уповільнення серцевого ритму. У домашніх тварин також можуть виникати м’язові спазми, відсутність координації та надмірна слинотеча.
Підсніжник не смертельно отруйний, але при отруєнні ним необхідно давати багато рідини, щоб вивести з організму токсичні речовини і обов’язково звернутися до лікаря.