Виробники лікарських засобів вказують всі можливі побічні дії, які викликаються тими чи іншими ліками, але насправді більшість людей не відчувають жодних сторонніх ефектів.
Коли ми говоримо про поширені побічні дії, це не означає, що вони виникнуть із великою імовірністю. Наприклад, в інструкції вказано, що поширеним побічним ефектом є головний біль. Це означає, що якщо 100 людей приймуть той самий препарат, то 1–10 з них можуть відчути головний біль. З іншого боку, 90–99 людей не матимуть такої побічної дії.
Зазвичай, більшість поширених побічних дій, які виникають після прийому ліків, незначні, легко усуваються і минають із часом.
Серйозні побічні ефекти, вказані у інструкції із застосування, виникають вкрай рідко. Ми підготували декілька порад як впоратися із деякими найбільш поширеними побічними діями, що викликаються медичними препаратами.
Головний біль
Можливі препарати-винуватці: амлодипін, аторвастатин, нітрати, сертралін, циталопрам, омепразол
Що можна зробити
- Більше відпочивати, пити достатньо води, уникати вживання алкоголю.
- Помасажуйте голову або прийміть знеболювальне. Більшість людей добре переносить парацетамол, також його можна вживати разом з більшістю інших ліків.
- Якщо ви відчуваєте, що біль надто сильний, не минає після прийому знеболювальних або супроводжується порушенням зору, зверніться до лікаря.
Порушення травлення, біль у шлунку, розлади шлунку
Можливі препарати-винуватці: стероїди, наприклад преднізолон; нестероїдні протизапальні засоби, наприклад ібупрофен, напроксен тощо; антибіотики
Що можна зробити
- Приймайте ліки разом з їжею або одразу після неї або запивайте їх молоком. Їжте просту їжу, уникайте жирних та гострих страв і алкоголю, це допомагає полегшити подібні побічні дії.
- Якщо ви вирішите прийняти антациди, слід мати на увазі, що вони впливають на всмоктування у шлунку деяких ліків, тому треба спочатку запитати у спеціаліста – лікаря або фармацевта.
- У багатьох людей після курсу антибіотиків виникає діарея або розлади шлунку. У таких випадках допомагає прийом пробіотиків.
Закреп (запор)
Можливі препарати-винуватці: препарати заліза, препарати, що містять морфін, кодеїн
Що можна зробити
- Пийте більше води, їжте багату на клітковину їжу, регулярно робіть фізичні вправи. Введіть у раціон чорнослив або курагу.
- Якщо ви приймаєте препарати заліза, то поговоріть із лікарем про можливу заміну.
- Спробували все, але не допомогло? Попросіть фармацевта порадити підхожий проносний препарат.
Діарея
Можливі препарати-винуватці: амоксицилін, сертралін
Що можна зробити
- Пийте багато рідини, щоб запобігти зневодненню. Можна використовувати препарати для регідратації, наприклад «Регідрон».
- Порадьтеся з лікарем або фармацевтом щодо прийому лопераміду, щоб зупинити діарею.
- Обов’язково зверніться до лікаря у випадку сильної діареї, або якщо вона триває більше, ніж декілька днів, а також якщо у випорожненнях з’являється кров, слиз, що трапляється після прийому антибіотиків.
______________________________________________________________________________________________________________________________________
Чи безпечні ліки, у яких закінчився термін придатності
______________________________________________________________________________________________________________________________________
Безсоння
Можливі препарати-винуватці: нікотин-замісна терапія, селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС), наприклад циталопрам
Що можна зробити
- Уникайте прийому препаратів, які викликають проблеми із засинанням, у другій половині дня.
Сонливість
Можливі препарати-винуватці: опіоїдні знеболювальні препарати, такі як морфін або трамадол; габапентин та прегабалін; бензодіазепіни, наприклад діазепам; деякі протиалергічні препарати, деякі антидепресанти.
Що можна зробити
- Якщо під час прийому ліків ви відчуваєте сонливість, не сідайте за кермо і не беріться управляти машинами. Також уникайте робити щось потенційно небезпечне, наприклад їздити на велосипеді. Сонливість – побічна дія, яка впливає на реакції організму.
- Прийом алкоголю та інших ліків, які викликають сонливість, тільки погіршать стан. Відмовтесь від них на певний час.
- Спробуйте змінити час прийому ліків. Наприклад, якщо антидепресант викликає сонливість чи млявість протягом дня, можливо краще буде приймати його перед сном.
- Зверніться до лікаря за порадою про заміну лікарських препаратів, побічною дією котрих є сонливість.
Запаморочення
Можливі препарати-винуватці: трамадол, ліки, які знижують артеріальний тиск, такі як раміприл, бісопролол, пропранолол або доксазозин (також використовується при збільшенні простати).
Що можна зробити
- Ляжте і почекайте, поки минеться відчуття запаморочення.
- Не вставайте різко із положення сидячи чи лежачи.
Не вживайте алкоголь. - Приймайте ліки на ніч, а не зранку. Якщо ви часто відчуваєте запаморочення або непритомнієте і побічна дія не минає протягом декількох днів після початку лікування, зверніться до лікаря, можливо вам необхідно знизити дозу.
Нудота
Можливі препарати-винуватці: метформін, леводопа, антибіотики, сертралін, ціталопрам, трамадол.
Що можна зробити
- Нудота – побічна дія, яка може добряче зіпсувати життя. Приймайте ліки з невеликою кількістю їжі, нехай навіть із сухим печивом. Газовані напої також можуть полегшити відчуття нудоти.
- Якщо медичні препарати викликають у вас блювоту, зверніться до лікаря за порадою, чи треба вам продовжувати прийом.
Сухість в роті
Можливі препарати-винуватці: антидепресанти, зокрема трициклічні антидепресанти, такі як амітриптилін; лікарські препарати, які застосовують при нетриманні сечі, наприклад оксибутинін.
Що можна зробити
- При відчутті сухості в роті зробіть ковток води або пожуйте жувальну гумку.
Висипка на шкірі або дерматит
Можливі препарати-винуватці: будь-які лікарські препарати, зокрема антибіотики.
Що можна зробити
- Завжди слушна думка звернутися до лікаря, якщо після початку прийому у вас з’являється побічна дія у вигляді висипки або свербежу після початку прийому ліків. Це може бути ознакою алергічної реакції, особливо якщо це стосується антибіотиків.
- Сверблячу висипку можна полегшити, використовуючи зволожувальний крем або приймаючи антигістамінний засіб. Деякі ліки, такі як окситетрациклін та аміодарон, можуть викликати підвищену чутливість шкіри до сонячного світла.
- Якщо таке сталося з вами, зменште тривалість перебування на сонці, користуйтеся сонцезахисним кремом. Зазвичай такі рекомендації вказані у інструкції із використання.
______________________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________________