Знаєте, чому важливо вибрати матрац, який добре підтримуватиме спину і водночас буде пружним і зручним? Людина витрачає на сон приблизно 8 годин на добу і третину життя ми проводимо у ліжку – хіба це недостатні підстави поставитися серйозно до купівлі матраца!
Вибрати матрац не так і легко. Кожний виробник рекламує свій виріб як найкращий, найзручніший, дихаючий і обіцяє ще багато чого. І кожний матрац схожий на інший – великий прямокутник, який у своїх надрах ховає начинку, яка має забезпечити обіцяну якість. Крім того, якщо одна людина вважатиме матрац ідеальним, це не означає, що інша з нею погодиться. Треба не тільки подивитися на матрац, але лягти на нього, щоб зрозуміти, чи він вам підходить. У продажу є сотні матраців, як же вибрати той, що підійде саме вам?
Саме тут на допомогу прийдуть наші поради. Читайте далі і ви дізнаєтеся про різні типи матраців, їхні розміри і стратегію придбання саме вашого матраца.
Типи матраців
Три найпоширеніші тири матраців: пінні, пружинні та регульовані/надувні. Кожний тип має своїх прихильників. Комусь подобається жорсткість, хтось любить, коли матрац приймає його у свої обійми. Деякі матраци, які складаються з пружин та піни, є двосторонніми, тож їх можна повертати тим боком, який більш подобається за пружністю. Однак, більшість з них односторонні. Ось чим типи матраців відрізняються один від одного.
Пінні матраци
Багато виробників використовують поліуретанову піну (основна категорія синтетичної піни, включно з піною з ефектом пам’яті) для створення внутрішніх шарів матраців. Деякі використовують для цього латекс, ще інші – комбінують ці матеріали.
Піна з ефектом пам’яті пом’якшується від тепла тіла, як тільки людина лягає на матрац. Ви можете трохи зануритися в неї. Деяким людям подобається відчуття «спання у матраці», коли він набуває форм тіла. Інші люди вважають, що на таких матрацах важко змінити позу для сну.
Поліуретанова піна без ефекту пам’яті забезпечує таку ж м’якість, але без відчуття занурення.
Латексна піна, яка виготовляється з соку каучукового дерева, також амортизує, але має еластичність.
Пружинні та комбіновані/гібридні матраци
Традиційні пружинні матраци складаються з шару сталевих пружин, покритих волокнистою прокладкою (бавовна чи вовна), піною або тим і іншим.
Пружини в поєднанні із товстими шарами піни відомі як комбіновані/гібридні матраци. Існують Євротопи – гібридні матраци, які мають додатковий м’який шар піни або підкладки/прокладки просто на поверхні. Матраци без додаткового шару називаються просто обтягнутими топами.
Пружини можуть відрізнятися за кількістю, товщиною та розташуванням, що впливає на відчуття від матраца.
Пружини у матраці можуть міститися у індивідуальній кишеньці, що допомагає обмежити передачу руху. Якщо пружина не схована у таку кишеню, ви відчуєте більшу вібрацію, коли партнер обертається уві сні.
Пружинні матраци мають більшу пружність, ніж пінні. Тому, якщо це не комбінований матрац з товстими шарами піни, вам буде легше змінювати положення на них. Загалом, пружинні матраци подобаються людям, які надають перевагу відчуттю «спати на матраці».
Регульовані надувні матраци
Регульовані надувні матраци складаються з надувного шару, вкритого піною. Такий матрац можна регулювати за допомогою електричної помпи до бажаного рівня жорсткості. Помпою керують пультом дистанційного керування або програмою для смартфона. Більшість надувних матраців також дозволяють надувати кожну половину ліжка окремо. Тому, якщо ви та ваш партнер віддаєте перевагу різним рівням жорсткості, ці матраци можуть стати хорошим вибором.
Розміри матраців
Якщо ви спите разом з партнером, то чим більший матрац, тим комфортабельніше ви себе почуватимете протягом сну. Однак, зауважте, що більший матрац вимагає ліжко більшого розміру, а також постільної білизни більшого розміру.
Довжина матраца
Кожен виробник пропонує покупцям широкий вибір моделей, серед яких можна вибрати матрац будь-якого розміру і для будь-якого ліжка – стандартні і нестандартні.
Для комфортного сну необхідно, щоб людина могла вільно витягнутися на матраці у весь зріст. Тому довжина матрацу має перевищувати зріст сплячої людини на 10-15 см. Вітчизняні виробники пропонують дві стандартні довжини матраців: 190 і 200 см. Закордонні виробники стандартом вважають 190, 195, 200 та 220 см.
Ширина матраца
За шириною розрізняють односпальні, полуторні та двоспальні матраци.
Для односпальних матраців стандартна ширина 80 або 90 см. Полуторний матрац має ширину 120 см. Двоспальні – 140, 160, 180, 200 см. Від 180 см матраци вважають сімейними, оскільки місця на ньому вистачить навіть дитині, якщо вона любить засинати з батьками.
Таблиця розмірів матраців
Тип матраца | Ширина, см | Довжина, см |
дитячий | 60-70 | 120, 140 |
односпальний | 80-90 | 190, 195, 200 |
полуторний | 120 | 190, 195, 200 |
двоспальний | від 140 см | від 190 см |
Висота матраца
Оскільки сучасний матрац є складною конструкцією, то його висота залежить від типу пружинного блоку, наявності та матеріалу, з якого виготовлені додаткові шари. Висота матраца має перевищувати внутрішню висоту боковини ліжка – це універсальна порада при виборі матраца. Людям з надмірною вагою необхідно вибирати високі матраци, тому що вони краще розподіляють навантаження.
Найтонші матраци (футони або топпери) мають 4-11 см у висоти. Вони підходять для диванів. Дитячі без пружин 4-15 см; з пружинами – 16-25 см.
Безпружинні матраци для дорослих мають 12-35 см; з пружинами 20-22 см, а з додатковими шарами можуть досягати 32 см.
Нестандартні матраци
Деякі виробники виготовляють матраци в широкій розмірній сітці з кроком 2-10 см. Також сьогодні можна знайти виробника, який виготовить матрац за індивідуальними замовленнями.
Також бувають круглі матраци. Їх виготовляють діаметром 200, 210, 220, 230, 240 см.
Вибираємо матрац
Стикнувшись із розмаїттям типів, розмірів, виробників, багато покупців воліє вибрати перший-ліпший матрац. Але якщо ви знаєте, чого хочете і знайдете час на пошуки, то отримаєте матрац, який задовольнить всі ваші потреби. Дотримуйтесь запропонованої стратегії.
Ляжте на матрац. В наші дні можна домовитися полежати навіть на матраці, який продається он-лайн. Взуйтеся у туфлі, які легко зняти, одягніть брюки – так вам буде зручно лежати при випробуванні матрацу. Попросіть продавця дати вам 10-15 хвилин, а потім ляжте на матрац. Полежіть на боці, спині, животі, особливо у тому положенні, в якому спите зазвичай. Зверніть увагу, чи ваша спина не прогинається, чи комфортно у точках тиску. Перекотіться до краю матраца і сядьте на нього, щоб упевнитися, що він буде надійною опорою.
Визначте рівень жорсткості. Ви можете мати власне уявлення про м’якість матраца, а продавець – власне. Тому оцініть жорсткість вибраного матраца, а потім порівняйте її з іншими зразками у магазині, перш ніж вирішити, який зручніше.
Залучіть партнера. Якщо спите вдвох, то і матрац вибирайте вдвох – так оціните, чи достатньо місця та чи достатня ізоляція руху.
Розберіться у гарантії. Уважно прочитайте умови гарантії – скільки триває, на що поширюється. Державою встановлений мінімальний строк служби в гарантійних умовах 18 місяців. Жоден виробник не може дати меншу гарантію.
Зазвичай гарантія поширюється тільки на виробничі дефекти, наприклад провисання, ослаблення або поломка пружини.
Інколи виробник може поставити додаткові умови використання матраців, наприклад використовувати певний тип ліжкових сіток чи ламелей або рами ліжка.
Шукайте вигідні пропозиції пробного періоду та політики повернення. Особливо це важливо, якщо ви купуєте матраци в Інтернеті і не маєте можливості випробувати матрац перед покупкою. Шукайте варіанти з вигідними пропозиціями випробувального періоду, суми грошей, яка повертається, якщо ви вирішили повернути матрац. Деякі продавці пропонують безкоштовну доставку в разі повернення, в інших випадках вам доведеться самостійно доставити матрац до магазину. Вибрати матрац дистанційно, як і решту речей, достатньо ризикована справа, тому “помацайте матраци” в реальному магазині, щоб уявляти, що означають описи.
Екологічна сертифікація не буде зайвою, якщо ви чутливі до хімічної продукції. Якщо ви хочете купити матрац із низьким вмістом летучих органічних речовин (речовин, які містяться у розчинниках, які використовуються у виробництві матраців, найкраще шукати етикетку Міжнародного стандарту органічного текстилю (Global Organic Textile Standard, GOTS) – сертифікацію, яка гарантує, що матрац виготовлено з 95 відсотків органічного матеріалу і що при його виготовленні не використовувалися хімічні антипірени або поліуретан. Для латексних матраців Міжнародний стандарт органічного латексу (GOLS) гарантує, що використаний латекс на 95 відсотків складається з органічних речовин і не використовується хімічних антипіренів або поліуретану.
Уникайте платити повну ціну. Наберіться терпіння. Матрац, який вам сподобався, рано чи пізно потрапить на розпродаж. Вам вдасться зекономити чималу суму, бо націнки дозволяють значно знижувати ціни. Крім того, завжди можна спробувати домовитися про зниження ціни, незалежно від розпродажу.
Перевірте матрац у день доставки. Завжди перевіряйте доставлений товар. Перевірте наявність пошкоджень, плям тощо. Також перевірте, чи на місці всі етикетки і гарантія. Збережіть етикетки на випадок, якщо вам доведеться подати претензію щодо гарантії в майбутньому. Якщо ви купили матрац у коробці, огляньте матрац, щойно розгортаєте його, і негайно зателефонуйте в службу підтримки, якщо щось не так. Зробіть фотографії на випадок, якщо представник служби підтримки попросить надати докази пошкодження.