Безпека
Термін придатності означає, що лікарський препарат зберігає свою ефективність до дати, вказаної на упаковці, якщо він зберігався у правильних умовах – за певної температури, вологості та подалі від прямого сонячного проміння. Це не означає, що наступного після вказаного, дня ліки стають отруйними або шкідливими, але їхня ефективність може знижуватися.
Багато лікарських препаратів, виготовлених в заводських умовах, придатні для вживання протягом двох років. Але загального правила щодо терміну придатності нема, тому що кожний препарат має власний склад і форму, тому вони можуть зберігати придатність протягом різного часу. Якщо у ліків закінчився термін придатності, ви вже відкрили упаковку і вони зберігалися за високої температури, в умовах підвищеної вологості (це може бути аптечка у ванній кімнаті), розумним рішенням буде викинути їх.
Життєво необхідні ліки
Єдиний важливий виняток складають життєво необхідні лікарські препарати, у яких закінчився термін придатності. Наприклад, це можуть бути препарати для лікування діабету, епіпен (протиалергічний препарат), антибіотики, серцеві препарати тощо. До терміну придатності цих препаратів слід поставитися з увагою. Те саме стосується лікарських препаратів у формі суспензії.
Дитячі лікарські препарати
У дітей обмін речовин ще не налагоджений, тому ліки для дітей, у яких закінчився термін придатності, необхідно викидати без жалю. До того ж, часто такі ліки бувають у формі суспензій, які можуть руйнуватися і в них з часом можуть почати рости бактерії.
Як визначити, чи ліки ще придатні
Більшість без рецептурних препаратів після відкриття упаковки зберігають свою ефективність до вказаного терміна придатності за умови правильного зберігання. Не потрібно приймати додаткові дози препарату, щоб отримати бажаний ефект. Це правило також стосується вітамінів і харчових добавок. Але очні краплі слід викидати через 30 днів після відкриття, якщо їх не використано. Це пов’язано з тим, що у процесі використання може відбутися бактеріальне забруднення, і всередині флакона почнуть розмножуватися бактерії.
Щоб визначити придатність таблеток, огляньте їх. Якщо вони кришаться або якщо їхня оболонка пошкоджена, викиньте їх. Такі таблетки є зіпсованими і навіть небезпечними.
Якщо суспензія має сторонній або неприємний запах, викиньте її.
- Зберігайте лікарські препарати у прохолодному сухому темному місці. Як бачите, ванна кімната це не найкраще місце для ліків.
- Раз на рік переглядайте свою аптечку і позбавляйтеся ліків, термін використання яких минув.