Лаванда відома здавна своїми цілющими властивостями. Ми цінуємо її за заспокійливу дію, за лікувальний вплив на шкіру і волосся і використовуємо для ароматизації наших помешкань.
Завдяки стійкості до посухи і невибагливості у вирощуванні цей багаторічний кущ доповнить ваш сад ароматом та ніжним кольором.
Вирощування лаванди у відкритому ґрунті
Насамперед, необхідно підібрати сорт лаванди, яка зможе рости у вашому кліматі. Наприклад, англійська лаванда (Lavandula angustifolia) є морозостійкою і вирізняється високими стеблами. А от іспанська лаванда (L. stoechas) чудово почуватиметься у тепліших краях, вона має коротші стебла і добре переносить посуху. Крім того, слід пам’ятати, що лаванда все ж є рослиною, яка звикла до теплих країв, то може не пережити сувору зиму.
Окрім клімату у вашій місцевості, на стан лаванди впливатимуть місце, де ви її висадите, чи добре дренований ґрунт і чи достатньо для неї сонячного світла. Лаванда добре почувається на нейтральних і слабо лужних типах ґрунтів. Хорошим вирішенням проблеми дренування може бути вирощування лаванди на піднятих грядках, оскільки ті мають кращий стік води. Можна на грядки додавати ґрунтосуміш, призначену для забезпечення вільного стоку води. Це убезпечить корені кущів від гниття.
Отже, підберіть добре освітлюване протягом 6-8 годин місце, поливайте щедро але нечасто у сухий період і щовесни вносьте невелику кількість компосту.
Виростіть міні-луку. Порада для невеликих ділянок
Вирощування лаванди у приміщенні
Лаванда добре надається для вирощування на підвіконні. Розмістіть горщик з лавандою на вікні, що дивиться на південь. Там вона буде отримувати достатньо світла. При недостатньому освітленні ріст рослини сповільнюється, вона перестає цвісти. Необхідно щотижня обертати горщик, щоб кущ лаванди ріс рівномірно.
Необхідно забезпечити повітряну циркуляцію, уникаючи прямого потоку гарячого повітря. Підтримуйте ґрунт у горщику вологим, стежте, щоб вода в ньому не застоювалася. Між поливами земля має бути сухою. Надмірний або недостатній полив може привести до пожовтіння листя або до його в’янення. Підживлювати треба раз на місяць, використовуючи неконцентроване добриво для кімнатних рослин.
Збирання лаванди
Приблизно через 1-3 місяці лаванда готова до збирання. Як дізнатися, коли настане час збору? Стежте за квітами – коли вони почнуть розкриватися, можете починати зрізати гілки лаванди. Саме у цю пору вона найароматніша.
Для сушіння зрізайте довгі стебла, зв’яжіть їх у невеликі жмутики і підвісьте там, де їх на них не світитиме пряме сонячне проміння. Висушену рослину можна ставити у вазу як сухий букет. Відокремивши сухі квіточки, насипте їх у торбинки з паперу чи бавовняних матеріалів – їх можна використовувати як саше.
Обрізка лаванди часто стимулює другу хвилю цвітіння. Не забувайте поливати кущі лаванди після першої обрізки, таким чином у вашому саду вона цвістиме тривалий час.