Компостування стало популярним серед людей, які переймаються екологічними проблемами і люблять свій сад. До того ж, створити його нескладно. Простіше кажучи, компостування – це процес, під час якого утворюється перегній із органічних решток, які ви кладете у компостну яму чи контейнер. Це можуть бути залишки їжі, деякі види сміття, листя, бур’яни тощо. Вони біологічно розкладаються за допомогою води, кисню, мікроорганізмів і черв’яків. Утворений компост вноситься в ґрунт для збагачення його поживними для рослин речовинами.
Це простий і безкоштовний спосіб перетворити органічні відходи на дещо корисне, зменшивши кількість сміття та завантаження сміттєзвалищ. На початку не потрібно ніякого спеціального обладнання. Природа сама зробить компост з органічних відходів, складених на купу. Можна пришвидшити процес, для цього потрібно побудувати компостер або купити контейнер для компосту. Також треба пам’ятати, що для отримання хорошого компосту потрібно тримати баланс природних матеріалів “зеленого” та “коричневого” кольорів. “Зеленими” вважаються всі органічні відходи з вашого столу, а “коричневими” – органіка, яку ви можете знайти у саду – сухе листя, гілки.
Зручна система
Для приміської ділянки або великої сім’ї зручно зробити одразу три компостери. В одному буде щойно закладений компост, у другому матеріали, що ще розкладаються і третій із готовим для використання компостом.
Правильні пропорції
Компостування залежить від правильного поєднання “зеленого” та “коричневого” матеріалу. Зелений (залишки їжі, газонна трава) матеріал збагачує компост азотом, а коричневий (сухе листя, папір, сіно) – вуглецем. Щоб отримати якісний компост необхідно класти коричневий та зелений матеріал у співвідношенні 2:1.
Папір та інші
Папір, сіно та волокнисті рослинні рештки дають “коричневий” матеріал. Їх можна використовувати, якщо сухого листя недостатня кількість. Папір треба подрібнювати, щоб він не утворював суцільного шару. Глянцевий або кольоровий папір не придатний для компостування. Щоб забезпечити матеріали для компосту необхідними для розкладання мікроорганізмами, пересипте його садовою землею.
“Зелені” матеріали
Скошена трава, листя, квіти, бур’яни просто ідеально підходять для компосту. Стежте, щоб бур’яни, які ви збираєтеся компостувати, не були із насінням, тому що воно може прорости і ви разом з компостом принесете на грядки нові бур’яни. Також не слід компостувати хворі або вражені шкідниками рослини.
Сухе листя це “коричневий” матеріал
Сухе осіннє листя це прекрасне джерело вуглецю для компосту. Не полінуйтеся зібрати його.
Як зробити компост
Знайдіть місце, де ви закладете компостну яму чи поставите компостер. Вибирайте напівтінь, тому що на сонячному місці вам треба буде часто поливати свою купу, а тінь сповільнює процеси розкладання. Також добре, щоб джерело води знаходилося неподалік.
Перший шар викладіть з матеріалу, багатого на вуглець. Ідеально для цього підходить опале листя. Потім покладіть шар зелені. Пам’ятайте, що “зелених” матеріалів повинно бути вдвічі менше за “коричневих”. Занадто багато зелені зробить ваш компост смердючим та слизьким. Чергуйте шари і додавайте поверх лопату садової або городньої землі. Закінчуйте “коричневим” шаром. Великі шматки розкладаються повільно, тому подрібнюйте матеріали перед закладанням їх у компост.
Що далі
Купа матеріалів, закладених для компостування, повинна бути волога, як віджата губка. Перевіряйте купу і за необхідності поливайте. Відкриту купу накрийте брезентом або плівкою, щоб утримувати вологу і не пропускати дощу.
Приблизно за тиждень купа почне нагріватися. Перемішайте її вилами, не бійтеся порушити шари. Перемішування забезпечує мікроорганізмам доступ до кисню і сприяє швидкому і рівномірному розкладанню. Перемішуйте купу щотижня у теплу пору року. Взимку компостна купа може замерзнути, тому розкладання сповільниться.
Залежно від закладених у купу матеріалів та погодних умов компост буде готовий протягом від двох місяців до року.
Як визначити, чи компост готовий
Компост готовий, коли він набуває темно-коричневого кольору, в ньому не можна розпізнати складових та він не має різкого неприємного запаху. Готовий компост можна використовувати як добриво й мульчу і вносити у виснажений ґрунт.