Дегідратація (зневоднення) виникає, коли тіло втрачає води більше, ніж її поступає ззовні. Симптомами дегідратації можуть бути головний біль, сонливість, млявість, а найтяжчі випадки потребують госпіталізації. Що означає дегідратація (зневоднення) і як дізнатися, що у вас зневоднення? Розглянемо докладніше симптоми, причини та лікування.
Що таке дегідратація
Тіло людини на 70 % складається з води, вона життєво необхідна для всіх процесів, які в ньому відбуваються, включно із нормальною роботою суглобів, шкіри, травлення, виведення продуктів життєдіяльності, роботою м’язів і нервової системи. Якщо випивати достатню кількість води щодня, організм, за відсутності хвороби, функціонує належно. Однак, якщо організм втрачає більше рідини, ніж поступає, то виникає дегідратація (зневоднення), яка може бути легкою, помірною або сильною залежно від того, скільки втрачено рідини. Симптоми залежать від тяжкості зневоднення, починаючи від легкої спраги до коми або смерті.
Приблизно 60 % необхідної рідини ми отримуємо з напоїв, а решта надходить разом із рідини, яка міститься в продуктах і утворюється в результаті фізіологічних процесів в організмі. Більшість людей втрачають 2-3 л води за добу під час дихання, сечовипускання, дефекації та потовиділення.
Причини, через які організм починає втрачати більше рідини, включають потовиділення в жарку погоду, висока температура, діарея, блювота, діабет, фізичні вправи, надмірне вживання алкоголю і просто недостатнє поступлення рідини протягом доби.
Причини дегідратації
Які ж причини дегідратації? Нормально, коли тіло втрачає воду через піт, дихання, сечовипускання, дефекацію, слиновиділенняя та сльози. Однак, якщо не поповнювати втрату, п’ючи воду чи з іжею, яка містить багато води, скоріше за все у вас виникне зневоднення. Іншими причинами дегідратації можуть бути:
- блювота або діарея
- висока температура
- біль у горлі (через те, що важко ковтати)
- енергійні вправи
- тепловий удар
- вживання великої кількості алкоголю
- сечогінні лікарські засоби (змушують частіше мочитися)
- діабет
______________________________________________________________________________________________________________________________________
Що необхідно знати про зволожувальні помади
______________________________________________________________________________________________________________________________________
Ознаки і симптоми дегідратації
Якщо ви відчуваєте спрагу, то природно налити собі склянку води і випити. Однак, коли справа стосується дітей або людей старшого віку, то для них це не так очевидно, бо вони інколи не здатні правильно розуміти свої відчуття. У цьому випадку нам стають у пригоді ознаки, за якими можна визначити, що організму потрібна вода.
Спрага
Для більшості людей спрага є найпершою ознакою, що організму необхідна волога.
Головний біль і млявість
Часто симптомами нестачі води в організмі є головний біль, млявість і сухість в роті.
Запаморочення
Після спраги з’являються запаморочення та слабкість.
Темна сеча
При недостачі води в організм виділяється менше сечі, вона стає більш концентрованою і набуває темного кольору.
Підвищена частота пульсу
Якщо зневоднення не усувається тривалий час, виникають інші симптоми, включно із почастішанням пульсу, відсутність потовиділення, запалі очі та сильна спрага.
Марення
У міру погіршення дегідратації може впасти артеріальний тиск, розвинутися марення і навіть втрата свідомості. Люди, із станами здоров’я, які супроводжуються хронічним зневодненням, найбільш схильні до таких захворювань, як сечокам’яна хвороба, хронічна втома та каміння в нирках.
Зневоднення у немовлят і дітей
Немовлята, діти до року та люди похилого віку найбільш схильні до зневоднення, оскільки вони можуть вчасно не розпізнати спрагу. Тому важливо звернути увагу на основні симптоми.
- Дитина менше грається, стає замкнутою або дратівливою.
- Протягом 3-х годин підгузки не мокріють.
- Запале тім’ячко (м’яке місце на верхівці голови немовляти).
- Відсутність справжніх сліз, коли дитина плаче.
Допомога при зневодненні у немовлят і дітей
Щойно ви помітили ознаки зневоднення у своєї дитини, запропонуйте їй воду. Немовлят до року необхідно годувати грудьми або молочною сумішшю так часто, як вони хочуть. Маленькі діти можуть відмовлятися від води, тому можна вдатися до таких способів:
- Запропонуйте дитині молоко або дуже розбавлену водою фруктову м’якоть.
- Вливайте невелику кількість води у ротик дитини ложкою – часто і потроху.
- Запропонуйте дитині скибочку кавуна, дині, розрізані навпіл ягоди винограду чи полуниці.
- Запропонуйте дитині фруктовий лід.
Якщо у дитини діарея або блювота, дуже важливо, щоб вона постійно пила рідину. Давайте їй воду маленькими ковтками, але регулярно.
В аптеці вам порадять, які засоби можна давати дитині для регідратації. Порадьтеся з лікарем або фармацевтом.
Якщо дитина відмовляється від усіх запропонованих варіантів, а ви стурбовані рівнем її зневоднення, телефонуйте 103. Вам дадуть пораду. Можливо, дитину доведеться доправити до найближчого відділення невідкладної допомоги, де, якщо стан загрозливий, дитині проведуть регідратацію за допомогою внутрішньовенного вливання.
______________________________________________________________________________________________________________________________________
Причини сухості очей: що про це кажуть окулісти
______________________________________________________________________________________________________________________________________
Зневоднення у літніх людей
Зневоднення у літніх людей
Дегідратація у літніх людей становить серйозну загрозу, якщо наявні камені у нирках, у людини старшого віку низький артеріальний тиск або вона втрачає свідомість. Якщо літня людина має проблеми із рухливістю, їй буде важко зайвий раз встати і принести собі води. Тому таким літнім людям частіше загрожує зневоднення.
Допомога при зневодненні у літніх людей
Нагадуйте своїм близьким літнім людям, що необхідно вживати достатню кількість рідини. Найкраще, звичайно, пити воду. Якщо ваші рідні з упередженням ставляться до пиття «великої» кількості води, заохочуйте їх пити соки, чай, каву, їсти фрукти та овочі.
Заохочуйте літніх людей тримати поряд пляшку, глечик чи термос з водою, щоб частіше пити, але посудина не має бути великою, а такою, щоб у літньої людини були сили налити собі з неї води.
Фрукти, кавун, диня, желе є гарними замінниками рідини, щоб організм літньої людини міг поповнювати запас води.
Спробуйте встановити програму, яка нагадуватиме, що треба пити. Або встановіть будильник, який подаватиме сигнали через рівні проміжки часу, особливо під час їжі.
Запобігання зневодненню під час хвороби
Під час хвороби, особливо якщо вона супроводжується діареєю, організм втрачає як воду, так і важливі для організму речовини. Часом буває важко пити потрібну кількість рідини, але треба намагатися пити невелику кількість через рівні проміжки часу. Така стратегія дозволить підтримувати водний баланс і відновлювати втрачене.
Корисно пити спеціальні регідратаційні розчини. Порадьтеся щодо них з лікарем або фармацевтом. Ці розчини або порошок, який треба додати у воду, містять солі і цукри, які організм втрачає під час діареї або надмірному потінні.