Чим далі триває війна в Україні, тим більше ворог намагається залякати нас. Дійшло до погроз застосування ядерної зброї. Відкидаючи імовірність застосування ЯЗ, зауважимо, що страх, тривога, почуття приреченості іноді полонять наш розум. Ми не можемо впливати на те, чи буде нанесений ядерний удар, але ми можемо приготуватися до будь-якої ситуації і збільшити свої шанси на виживання.
Ми не будемо обговорювати вірогідність бомбардування території України ядерною зброєю, просто зауважимо, що і до цього можна приготуватися. Також не будемо обговорювати типи і види ядерних вибухів.
Загрожувати нам може ядерне бомбардування, вибух на АЕС, вибух «брудної бомби» (поєднання звичайної вибухівки та радіаційного матеріалу).
Почувши сирену, дотримуйтеся наступних кроків:
1. Знайдіть укриття.
2. Залишайтеся в укритті.
3. Чекайте на інформацію.
Увімкніть радіо, телебачення або Інтернет, щоб отримувати повідомлення про поточну ситуацію. Офіційна інформація йтиме від ДСНС, Генштабу, поліції або місцевої влади. Ви її знайдете на офіційних сайтах, соцмережах, в офіційних каналах у Viber чи Telegram.
Скоріше за все, в зоні ураження ядерною зброєю зовсім не працюватиме інтернет та засоби звʼязку, буде відсутнє електропостачання. Придбайте заздалегідь радіоприймач з живленням від батарейок. Це може бути єдиним засобом звʼязку в надзвичайній ситуації.
Якщо ядерний вибух застав вас на вулиці
- У жодному разі не дивіться на спалах у небі: це загрожує опіком рогівки, спалаховою сліпотою та опіком очей.
- Негайно лягайте на землю. Добре, якщо поряд є заглиблення або виступ, за яким можна сховатись від ударної хвилі та уламків.
- Спробуйте закрити всі відкриті частини тіла: ляжте ногами в бік вибуху, обличчям донизу, підкладіть руки під себе, щоб захистити їх від опіків та травмувань.
- По можливості, прикрийте вуха навушниками і відкрийте рот — це захист від баротравми
- Пам’ятайте, що найбільша загроза йде від радіоактивного пилу, який осяде у легенях і труїтиме вас до кінця життя. Прикрийте рот і ніс маскою маску (носіть з собою запечатану маску FFP2/3), тканиною одягу або хусткою, дихайте через них. Однак ці підручні засоби не можуть повністю захистити від внутрішнього опромінення. Тому важливо якнайшвидше потрапити в укриття.
- Як тільки минула вибухова хвиля від застосування ядерної зброї і ви зможете звестися на ноги, біжіть в укриття.
Бігти в укриття треба враховуючи напрям вітру. Якщо він дме з епіцентру вибуху – пересувайтесь перпендикулярно напряму вітру. В іншому випадку – рухайтесь проти вітру.
Укриття
Головний критерій пошуку укриття – хвилинна доступність. Стіни будівель здатні затримати значну частину радіаційного випромінювання. Якщо поряд нема спеціально обладнаного сховища, необхідно знайти приміщення, бажано без вікон, відійти подалі від стін углиб будівлі. Найкраще спуститися у підвал. Зони будівлі, де найбезпечніше сховатись у разі застосування ядерної зброї, дивіться на ілюстрації.
Пам’ятайте, що у цьому укритті ви маєте пробути до повідомлення, що виходити безпечно, тому необхідно одразу виділити зону для «брудних» предметів. У брудній зоні будете складати одяг, використані серветки, рушники, ганчірки і решту предметів, які могли бути радіаційно забруднені. Доступ до неї має бути закритий для дітей і тварин. За можливості позначте предмети у брудній зоні як радіоактивно забруднені. Запам’ятайте просте правило: чисті з точки зору радіаційного забруднення предмети можуть забруднитися, брудні не стануть чистими ніколи.
- Перш, ніж потрапити в укриття, зніміть верхній шар одягу. Це може усунути до 90% радіоактивного забруднення й зменшить час, протягом якого ви перебуваєте під впливом опромінення. Щоб запобігти розсіюванню радіоактивного пилу, будьте дуже обережні, знімаючи одяг, намагайтесь уникнути контакту шкіри з забрудненим одягом. Покладіть одяг в поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і покладіть його в брудну зону. Найкращим варіантом буде переодягнутися повністю (одяг з шафи, упакований одяг можна вважати безпечним) та якнайшвидше провести дезактивацію (див. нижче). Такі самі дії слід попросити зробити людей, яких ви вирішите впустити ззовні.
- Опинившись у приміщенні, максимально обмежте доступ повітря ззовні: вимкніть кондиціонери, вентилятори, рекуператори, закрийте вікна і за необхідності заклейте всі щілини в них, засуньте заслінки камінів і пічок. За можливості перейдіть у кімнату, де немає вікон.
- Дистанціюйтесь від інших людей у приміщенні, не торкайтесь їх. Ви можете спричинити радіоактивне забруднення одне одного.
- їжте й не торкайтесь нічого, що могло зазнати радіоактивного забруднення.
- Проведіть дезактивацію – заходи для очищення від радіаційного забруднення тіла, приміщення, поверхонь та предметів, з якими ви контактуєте.
- Для змивання радіоактивного забруднення зі шкіри та поверхонь можна використовувати водопровідну воду, якщо не було офіційних повідомлень про заборону її використання!
- Рекомендовано прийняти прохолодний душ з використанням миючих засобів. Уникайте сильного тертя шкіри, це може призвести до пошкодження шкіри та потрапляння радіонуклідів до організму. Якщо на тілі є подряпини чи рани, під час миття прикрийте їх, щоб радіоактивні речовини з водою не потрапили у рану. Вимийте волосся з шампунем, але без використання кондиціонера, бо він сприяє прилипанню радіоактивних частинок до волосся.
- Якщо немає змоги прийняти душ, омийте всі відкриті ділянки шкіри, особливо руки й обличчя. Використовуйте мило й велику кількість води. Не тріть шкіру в місцях, де є подряпини чи рани, аби запобігти потраплянню радіонуклідів до організму. Якщо у вас зовсім немає доступу до води, скористайтеся вологою серветкою, чистою вологою тканиною або зволоженим паперовим рушником. Ретельно протріть усі відкриті ділянки шкіри. Використані серветки тощо слід упакувати герметично і покласти у брудну зону.
- Поверхні й предмети протріть вологою ганчіркою або серветкою. Це обов’язково, не залежно від того, яке приміщення ви використовуєте як укриття. Використані серветки тощо слід упакувати герметично і покласти у брудну зону.
- За можливості одягніть чистий, щільний максимально закритий одяг, що не міг зазнати радіоактивного забруднення. Одяг з шафи, упакований одяг можна вважати безпечним.
- Знайдіть джерело інформації (радіо, телевізор, інтернет). Аби не пропустити інструкції, не вимикайте радіоприймач або інший засіб зв’язку.
- Залишайтесь в укритті впродовж 24 годин, якщо органи влади не нададуть інших інструкцій щодо переміщення чи евакуації.
Якщо ядерний вибух застав вас у приміщенні
- Впевніться, що в приміщення не потрапляє повітря. Закрийте всі вікна, двері, вентиляційні отвори, вимкніть кондиціонери, вентилятори, рекуператори, закрийте вікна і за необхідності заклейте всі щілини в них, засуньте заслінки камінів і пічок. За можливості перейдіть у кімнату, де немає вікон.
- Залишайтесь в укритті впродовж 24 годин, якщо органи влади не нададуть інших інструкцій щодо переміщення чи евакуації. Аби не пропустити інструкції, не вимикайте радіоприймач або інший засіб зв’язку.
- Не їжте й не торкайтесь нічого, що могло зазнати радіоактивного забруднення.
- Якщо члени вашої сім’ї на момент застосування ядерної зброї були в іншому укритті, вони мають залишитись там, доки не буде дозволу покинути його.
- Якщо ваші близькі під час радіаційної небезпеки перебувають у лікарні, будинку для літніх людей, школі, дитсадку і подібних закладах, у жодному разі не ідіть за ними! Це небезпечно і для вас, і для них. Офіційні заклади зазвичай мають відповідні протоколи й інструкції на такі випадки. Якщо ви боїтеся, що таких інструкцій і планів немає, надішліть своїм близьким повідомлення приблизно такого змісту: «Залишайся на місці, спустися в підвал, відійди якомога далі від стін углиб будівлі, чекай офіційної інформації». Важливо не телефонувати, а надіслати повідомлення. Це запобігне перевантаженню мобільних мереж у період, коли їхня безперебійна робота важлива для служб порятунку і постраждалих.
- Тримайте своїх домашніх тварин в укритті.
- Не вживайте водопровідну воду до отримання відповідного повідомлення про її безпечність.
Якщо ядерний вибух застав вас у дорозі
- Помітивши спалах у небі (або його відбиття від поверхонь), у жодному разі не дивіться в той бік. Це загрожує опіком рогівки, спалаховою сліпотою та опіком очей.
- Зупиніть автомобіль на безпечній частині дороги.
- Закрийте всі вікна, двері, люки та будь які отвори, перекрийте потік повітря ззовні.
- Прийміть захисну позу (закрийте голову руками та опустіть лікті на коліна).
- По можливості, прикрийте вуха навушниками — це захист від баротравми.
- Прикрийте рот і ніс маскою, тканиною одягу або хусткою, дихайте через них, поки не опинитесь в укритті: це має захистити вас від потрапляння радіонуклідів в організм.
- Після вибуху негайно треба знайти укриття. Головний критерій – хвилинна доступність. Якщо поруч немає спеціально обладнаного сховища, найкраще підійде підвал або центр великих бетонних будівель з мінімальною кількістю вікон та дверей.
Рекомендації годуючим матерям
- Радіоактивні речовини можуть потрапляти в організм жінки, яка годує груддю, з повітрям, їжею та напоями.
- Радіоактивні речовини передаються немовлятам через грудне молоко.
- Годуючим матерям рекомендується тимчасово припинити грудне вигодовування та замінити його зцідженим грудним молоком (яке було зціджене та зберігалось до надзвичайної ситуації) або готовою сумішшю дитячого харчування.
- Якщо матір тимчасово припиняє грудне вигодовування, вона може і надалі зціджувати молоко та позбуватися його.
- Тару із сумішшю та предмети для годування необхідно витирати вологою ганчіркою або чистим рушником. Використану ганчірку або рушник упакувати герметично і покласти у «брудну зону».
- Якщо їжу для дитини нема де взяти, продовжуйте грудне вигодовування. Перед годуванням ретельно мийте соски та груди милом та теплою водою. Витирайте груди рушником у напрямку від соска.
Тварини
- Якщо ваша тварина знаходилась назовні, заберіть її до приміщення.
- Одягніть водонепроникні рукавички та захисну маску, якщо є така можливість.
- Ретельно вимийте тварину шампунем або милом та водою.
- Під час миття, закрийте або заклейте пластиром порізи або поранення (власні та тварини) аби запобігти потраплянню радіоактивних речовин у рану.
- Вимийте руки та обличчя після того, як помиєте тварину.
- Покладіть газети або інший абсорбуючий матеріал у зоні, доступній для тварини, аби вона могла випорожнитись, не покидаючи приміщення.
- Не торкайтесь випорожнень та підстілки голими руками. Випорожнення та підстілку зберіть у герметичний пакет або контейнер, який слід упакувати герметично і покласти у брудну зону.
Їжа і питво
Їжа
- Можна споживати їжу в герметичній тарі (банки, бляшанки, герметичні пакети тощо). Їжа з холодильника або морозильної камери, продукти, що зберігались у коморах та закритих шухлядах також не становить загрози.
- Перед тим, як відкрити контейнер з їжею, його слід протерти вологою ганчіркою або чистим рушником. Використану ганчірку упакувати герметично і покласти у «брудну зону».
- Поверхні, посуд та кухонне приладдя перед використанням треба витирати вологою ганчіркою. Використану ганчірку упакувати герметично і покласти у «брудну зону».
- Овочі та фрукти не можна збирати та їсти, поки екстрені служби або місцеві органи влади не повідомлять, що це безпечно.
- Перед тим, як відкрити контейнер з кормом для тварин, його теж слід протерти вологою ганчіркою. Також протирайте посуд та килимки для тварин. Використану ганчірку упакувати герметично і покласти у брудну зону.
Питна вода
- Пляшкова вода буде єдиним джерелом незабрудненої води. Кип’ятіння водопровідної води не позбавляє її від радіоактивних речовин.
- Можна пити воду, соки та інші герметично запаковані напої. Напої з холодильника або морозильної камери також є безпечними.
- Водопровідну або криничну воду можна використовувати лише для знезараження себе та їжі, прання одягу.
Перша допомога постраждалому від ядерної зброї
- При наданні допомоги постраждалому першочергово необхідно видалити радіоактивні речовини з його одягу (роздягнути або попросити роздягнутися) та обробити шкіру теплою водою з милом.
- Видалення одягу, очищення шкіри, ран, отворів тіла необхідне для запобігання потрапляння радіонуклідів до організму та зменшення дози опромінення постраждалого й оточуючих. При наданні допомоги постраждалому слід максимально використовувати наявні засоби індивідуального захисту: рукавички, одноразові комбінезони та респіратори.
- Після надання допомоги постраждалому проведіть дезактивацію самому собі.
Очищення ран
Якщо людина отримала будь-які поранення під час застосування ядерної зброї, то через них радіоактивні речовини можуть потрапити всередину організму. Тому необхідно провести наступну процедуру:
– накрити шкіру навколо відкритих ран водонепроникними пов’язками, щоб обмежити поширення радіоактивного забруднення на інші ділянки тіла.
– обережно промити рани великою кількістю води або фізіологічного розчину.
Очищення вух та носа
Обережно протріть вуха та ніс зволоженим стерильним аплікатором із ватним наконечником.
Обробка ротової порожнини та очей.
При потраплянні радіоактивних речовин через рот слід негайно почистити зуби зубною пастою й кілька разів прополоскати рот 3% розчином лимонної кислоти. При ураженні мигдалин доцільно прополоскати горло 3% розчином перекису водню. А очі необхідно обережно промити великою кількістю фізіологічного розчину або води.
Очищення волосся
Попросіть постраждалого помити волосся теплою водою з м’яким милом або шампунем. Воду, якою мили волосся, не можна використовувати для миття інших частин тіла. Уникайте потрапляння забрудненої стічної води в очі, вуха, ніс або рот. Висушіть волосся чистими рушниками. Рушники герметично упакувати і покласти у брудну зону.
Транспортування постраждалого
Загорніть забруднені ділянки або всього постраждалого у два шари простирадла. Стежте за температурою тіла постраждалого. Після транспортування медики, що приймуть постраждалого, мають провести огляд та дезактивацію транспортного засобу та обладнання й утилізувати все забруднене.
Симптоми радіаційного опромінення
- Первинна променева реакція триває до 3 діб після ураження.
- Її прояви: дратівливість, загальна слабкість, нудота, блювання, головний біль, підвищення температури тіла, збудження, а потім пригнічення психічної діяльності.
- Прихований період відсутній при тяжких формах. Зазвичай триває від 3 діб до року. У постраждалого спостерігається покращення самопочуття, проте він відчуває загальну слабкість, зниження апетиту, проблеми з дефекацією та іноді порушення сну.
- Розпал хвороби відбувається від двох тижнів з моменту ураження. Далі – індивідуально. У хворого можуть бути такі симптоми: головний біль, безсоння, нудота, загальна слабкість, шлунково-кишкові розлади з сильними болями в животі, температура тіла до 38-40 ℃, множинні точкові крововиливи на шкірі та слизових оболонках, кровотечі внутрішніх органів (легеневі, шлунково-кишкові, ниркові), випадіння волосся на другому-третьому тижні, інфекційні ускладнення (ангіна, пневмонія, абсцес легень та загальне зараження крові – сепсис).
Йодопрофілактика. Рекомендації
Відповідно до Наказу МОЗ від 09.03.2021 № 408 «Про затвердження Регламенту щодо проведення йодної профілактики у разі виникнення радіаційної аварії», йодна профілактика здійснюється лише після офіційного оповіщення і полягає у введенні в організм людини препаратів стабільного йоду в разі радіаційної аварії та за умови впливу на людину радіоактивних ізотопів йоду. Важливо дотримуватися вказівок Центру громадського здоров’я та місцевої влади і чекати офіційних повідомлень на їхніх сторінках, а не здіймати паніку. Безпідставна йодна профілактика шкідлива для вашого здоров’я!
- Необхідність у прийомі препарату стабільного йоду (калію йодиду) може бути як після аварії на АЕС, так і після ядерного вибуху. Але вона виправдана лише тоді, коли радіація спричинена радіойодом. В інших випадках (зокрема при застосуванні “брудних бомб”) прийом препаратів йоду заборонений і може завдати організму непоправної шкоди.
- Дорослим старше від 40 років або людям з порушеннями функціонування щитоподібної залози йодна профілактика зазвичай не потрібна.
- Йодопрофілактика полягає в одноразовому прийомі таблетованого йодиду калію. Другий прийом передбачено в разі пролонгованого (більше 24 годин) або повторного впливу і якщо людина вживала забруднену їжу або воду.
Дозування йодиду калію (таблетки):
немовлята від народження до 1 місяця | 16 мг |
діти (від 1 місяця до 3 років) | 32 мг |
діти (від 3 до 12 років) | 62,5 мг |
підлітки (від 12 до 18 років), вагітні, матері-годувальниці та дорослі (до 40 років) | 125 мг |
Що робити, якщо під час радіаційної аварії вам потрібно буде вийти з укриття?
- Покидати укриття можна лише після офіційного дозволу ДСНС, органів виконавчої влади чи інших офіційних установ.
- Користуйтеся респіратором, надягніть максимально закритий та щільний одяг, плащ, гумове взуття та рукавички.
- Не роздягайтеся на вулиці, не сідайте на землю, не купайтеся у відкритих водоймах, не збирайте гриби чи лісові ягоди, не паліть.
- Після повернення додому зніміть верхній шар одягу. Це може усунути до 90% радіоактивного забруднення й зменшить час, протягом якого ви перебуваєте під впливом радіації. Щоб запобігти розсіюванню радіоактивного пилу, будьте дуже обережні, знімаючи одяг, намагайтесь уникнути контакту шкіри з забрудненим одягом. Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер та тримайте його подалі від людей та домашніх тварин.
- Якщо є можливість, проведіть дезактивацію, виконавши ті ж дії, як при проведенні дезактивації в разі ядерного вибуху.
- Одягніть чистий, максимально закритий та щільний одяг.
Коли евакуюватися**
Кожна ситуація буде різною. Співробітники служби надзвичайних ситуацій враховують багато факторів, аби переконатися, що евакуація безпечна. Рішення щодо евакуації будуть ґрунтуватися на швидкості та напрямку вітру, розмірах та масштабах катастрофи, рівнях радіації, а також та тому, чи пошкоджені дороги та споруди.
Якщо у вас є час, вимкніть кондиціонер, обігрівач або вентиляційну систему у вашому домі, зачиніть всі вікна та двері, перш ніж вийти.
При евакуації автомобілем тримайте вікна закритими і не вмикайте систему вентиляції.
Місцеві співробітники з надзвичайних ситуацій плануватимуть допомогу тим, хто не має доступу до транспорту.
Для евакуації людей із небезпечних зон буде забезпечено транспорт.
Для людей, яким треба евакуюватися, будуть доступні укриття. Місцеві органи влади повідомлять, де знаходиться укриття, найкоротший маршрут до нього та коли слід йти до укриття.
Укриття будуть розміщені якомога далі від районів з високим рівнем радіації.
Повернення додому після евакуації
Не повертайтеся, доки вам не скажуть, що це безпечно. Самостійне рішення повернутися в зону ураження ставить ваше життя під загрозу. Також це заважає рятувальникам виконувати свою роботу.
* Інформацію і ілюстрацію взято з відкритих джерел, зокрема з с сайтів dovidka.info, Центру громадського здоров’я МОЗ України тощо.
** Щодо евакуації із зони ядерного вибуху, а також підготовки до виживання рекомендуємо прочитати допис Романа Павлюка http://surl.li/dilah